fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

JP Morgan pomógł warszawskiej giełdzie

DJ najwyżej od roku
Rzeczpospolita
Zaskakująco dobre wyniki amerykańskiego banku wywołały falę optymizmu na światowych parkietach. Warszawski WIG20 zakończył dzień zwyżką o 3,37 proc.
JP Morgan osiągnął w III kwartale aż 3,6 mld dol. zysku netto. To ponad sześć razy więcej niż przed rokiem, gdy bank wypracował 527 mln dol. Co więcej, opublikowane wczoraj wyniki są dużo lepsze od przewidywań analityków, którzy zakładali, że w ubiegłym kwartale JP Morgan miał ok. 2 mld dol. zysku.
Te informacje wpłynęły ożywczo na światowe giełdy. Choć sesja w Warszawie zaczęła się niemrawo, jeszcze przed południem indeksy zaczęły szybko rosnąć. Podobnie było na innych europejskich rynkach. Po drugiej stronie Atlantyku zapanowała prawdziwa euforia. Indeks Dow Jones ustanowił tegoroczny rekord, pokonując psychologiczną barierę 10 tys. punktów. To najwyższy poziom od października ubiegłego roku.
Dodatkowym potwierdzeniem lepszej od prognoz kondycji sektora bankowego są wiadomości o ogromnych bonusach, które zamierzają wypłacić amerykańskie instytucje finansowe.Wśród nich jest m.in. Goldman Sachs, który wg doniesień „NY Daily News” wypłaci w tym roku pracownikom 23 mld dol. bonusów. Jednak, aby uniknąć kontrowersji, premie będą przekazane w akcjach banku, a nie jak do tej pory w gotówce. rtk, tbo
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA