fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bardzo dobre wyniki Philipsa

Największy europejski producent sprzętu elektronicznego ogłosił znacznie lepszy od oczekiwań raport za trzeci kwartał
AFP
Największy europejski producent sprzętu elektronicznego ogłosił znacznie lepszy od oczekiwań raport za trzeci kwartał
Zysk netto holenderskiego koncernu wzrósł bowiem w tym okresie w porównaniu do ub.r. 203 proc. i sięgnął 176 mln euro. Analityków tak dobry wynik bardzo zaskoczył, spodziewali się bowiem straty na poziomie 50 mln euro. Philips zanotował co prawda spadek przychodów - w skali roku o 11 proc. do 5,6 mld euro ale były i tak wyższe od oczekiwań analityków. Nic wiec dziwnego, że kurs poszedł w górę nawet ponad 20 proc. Zaskakująco dobre są wyniki zwłaszcza sprzedaży sprzętu elektronicznego - zysk operacyjny tego segmentu uległ podwojeniu. Było to możliwe dzięki wdrażaniu przez prezesa Gerarda Kleisterlee programu oszczędnościowego. Dzięki zwolnieniu 6 tys. pracowników Philips zaoszczędził ponad 600 mln euro. - Redukcja kosztów i restrukturyzacja szybko dała dobry efekt - stwierdził Victor Bareno, analityk SNS Securities.
Nadal straty przynosi sprzedaż telewizorów - w trzecim kwartale było to 26 mln euro wobec 73 mln euro w tym okresie ub.r. Wzrosła za to - co prawda tylko o 1 proc. - sprzedaż sprzętu medycznego. - Wydatki konsumenckie powoli się stabilizują, a dowody na to twierdzenie powinniśmy zobaczyć w nadchodzącym sezonie - stwierdził Pierre-Jean Sivignon, dyrektor finansowy Philipsa.
Zaskakujący jest za to spadek sprzętu oświetleniowego i to o 11 proc. Można to tłumaczyć faktem, że od września w UE obowiązuje zakaz produkcji tradycyjnych żarówek o mocy 100 watów, które będą stopniowo znikały także ze sprzedaży - sieci handlowe nie mogą ich już zamawiać tylko wyprzedawać zapasy. Klienci potrzebują pewnie trochę czasu na zmianę przyzwyczajeń - żarówki energooszczędne są też sporo droższe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA