fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Prezydent podpisał traktat

Prezydent Lech Kaczyński
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Europejscy politycy gratulują, Lech Kaczyński ostrzega: nie zapominajmy o wątpiących
– Wiem, że będzie to moment, który być może przejdzie do historii, ale nie było planów, by zadrżały serca euroentuzjastów – żartował prezydencki minister Paweł Wypych, gdy Lechowi Kaczyńskiemu posłuszeństwa odmówiło pióro. Prezydent złożył podpis pod traktatem lizbońskim pożyczonym od współpracownika długopisem.
Na sobotniej uroczystości pojawili się szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, premier Szwecji Frederik Reinfeldt, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Obecny w Pałacu Prezydenckim premier Donald Tusk stwierdził, że Polska kończy etap bycia nowicjuszem we Wspólnocie Europejskiej. – Krok po kroku budujemy pozycję należną tak dużemu i tak dumnemu narodowi jak naród polski – mówił. Lech Kaczyński zapewniał, że traktat jest korzystny dla Polski dzięki wynegocjowanym przez poprzedni rząd ustępstwom. Wymienił m.in. wydłużenie dotychczasowego systemu głosowania, gwarancje solidarności energetycznej i mechanizm umożliwiający blokowanie niekorzystnych decyzji w UE. – Unia pozostaje ścisłym związkiem państw narodowych, ale jest to związek państw suwerennych i niech tak zostanie – mówił prezydent. Ostrzegał, aby nie zapominać o tych, którzy mają wątpliwości. – Oni są też naszymi współobywatelami. Może w Polsce jest ich mniej niż gdzie indziej, ale trzeba ich przekonywać – podkreślał.
Kongres LPR zarzucił prezydentowi, że podpisując traktat, naraził interes narodowy, i wezwał go do rezygnacji ze stanowiska. Politycy z całej Europy chwalili natomiast w weekend polskiego przywódcę za zakończenie ratyfikacji dokumentu z Lizbony. Słowa uznania płynęły m.in. z Niemiec, Francji, Włoch. „Traktat lizboński jest niezbędną podstawą zjednoczonej i silnej Europy, którą Niemcy i Polska jako bliscy partnerzy i przyjaciele będą wspólnie realizować również w przyszłości” – napisał szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier. Gratulacje często były jednak opatrzone aluzją, że prezydent Polski zbyt długo zwlekał z podpisem. A Wilfried Martens, prezes Europejskiej Partii Ludowej, największego ugrupowania w PE, zauważył, że był to jedynie „akt formalizujący demokratyczną decyzję polskiego parlamentu”. Niemal wszystkim gratulacjom kierowanym towarzyszył apel do czeskiego przywódcy, by jak najszybciej podpisał dokument. Czechy są już ostatnim krajem, który nie ratyfikował traktatu. Prezydent Vaclav Klaus chce bowiem gwarancji, że Karta praw podstawowych nie otworzy drogi do roszczeń ze strony wysiedlonych po II wojnie światowej Niemców.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA