fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francja jednym z głównych partnerów Kazachstanu

Przy okazji dzisiejszej wizyty prezydenta Nicolasa Sarkoziego w Astanie francuskie koncerny zawarły umowy warte 6 mld dolarów
Najważniejsze porozumienia dotyczą zakupu udziałów w złożach gazowych, budowy nowego ropociągu i powołania spółki do handlu paliwem uranowym.
Koncerny GDF Suez i Total zapłacą miliard dolarów za 25 proc. udział w jednym z kazachskich złóż gazowych. Dziś przy okazji spotkania prezydenta Nicolasa Sarkozy i kazachskiego przywódcy Nursułtana Nazarbayewa firmy francuskie podpisały porozumienie w tej sprawie z KazMunaiGazem. Dzięki niemu Total będzie mieć 17 proc., a GDF Suez 8 proc. udziałów w złożu Kwalynskoje na Morzu Kaspijskim, którego eksploatacja ma rozpocząć się za 7 lat. Do tej pory udziałowcami złoża były KazMunaiGaz i rosyjski Łukoil. Wstępnie szacuje się, że produkcja gazu z pola Kwalynskoje wyniesie 8-9 mld m sześc. rocznie. Zasoby całego złoża szacuje się na 332 mld m sześc.
Natomiast francuskie konsorcjum Entrepose Contracting należące do Spie-Capag ma budować rurociąg, który połączy złoża Kaszagan z kaspijskim portem Aktau. Jego wartość szacuje się na 1,2 mld dolarów. Francuski koncern Areva i kazachska państwowa firma Kazatomprom utworzą spółkę, która ma handlować paliwem uranowym. Joint venture IFASTAR ma działać przede wszystkim na rynku azjatyckim, ale udziałowcy rozważają też możliwość uruchomienia produkcji w Kazachstanie. Kazatomprom jest głównym producentem uranu w Kazachstanie. Areva to francuska firma, zaangażowana w budowę elektrowni atomowych w różnych regionach świata. W sumie dziś obie strony zawarły 24 porozumienia i umowy. Ich wartość - 6 mld dolarów - wyjątkowo wysoka, zwłaszcza od czasu utworzenia samodzielnego państwa Kazachstan w 1991r. inwestorzy zagraniczni ulokowali tam 70 mld dolarów.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA