fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Herbata zdrowsza od wody

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Picie dwóch lub trzech filiżanek herbaty w ciągu dnia może być tak samo dobre dla organizmu jak picie niezliczonych litrów wody. Ponadto herbata może przynieść dodatkowe korzyści dla zdrowia – twierdzą naukowcy.
Badanie opublikowane w "European Journal of Clinical Nutrition" dementuje powszechne przekonanie, że picie herbaty prowadzi do odwodnienia organizmu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że regularne picie herbaty nie tylko w odpowiedni sposób nawadnia, ale także chroni przed chorobami serca oraz niektórymi odmianami raka.
Zdaniem naukowców, kluczową rolę w dobroczynnym działaniu herbaty odgrywają związki flawonowe – organiczne związki chemiczne, które występują w roślinach. Flawonoidy mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Poza herbatą znajdują się także w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (m.in. papryka, pomidory, brokuły), a także w czerwonym winie. Flawonoidy, obecne w liściach herbaty, mają silne działanie antyoksydacyjne. Zapobiegają także uszkodzeniom komórek. Badania brytyjskich dietetyków dowodzą, że picie od trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawałów serca.
[ramka] [b] [link=http://www.rp.pl/artykul/182815,215867_Dzis_wystarczy_kubek_i_torebka_na_sznurku.html] Kto pije najwięcej herbaty? Jaka jest jej historia?[/link][/b][/ramka] [b][link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/363035,405831.html]Więcej na www.zyciewarszawy.pl[/link][/b]
Źródło: Życie Warszawy Online
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA