fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Rozliczanie PIT zbyt kosztowne

Pracodawcy domagają się wycofania zmian w podatkach, które zmuszą ich do rozliczania przed fiskusem swoich pracowników
Zaznaczają, że nowe przepisy wpędzą ich w dodatkowe ogromne koszty. Lewiatan wyliczył, że wypełnienie PIT dla jednego zatrudnionego pociągnie za sobą koszt 100 zł.
Nowe przepisy zakładają, że od stycznia 2011 roku pracownicy nie będą musieli sami wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy. Wyliczając podatki dla zatrudnionych u siebie osób, będą musieli oczywiście uwzględniać ulgi podatkowe pracowników. Jeśli pracownik zechce rozliczyć się sam, będzie musiał zawiadomić o tym pracodawcę. Regulacje w tej sprawie zostały już przyjęte przez sejm - jedyne, co udało się uzyskać, to odroczenie terminu wejścia ich w życie z 1 stycznia 2010 na 1 stycznia 2011 rok. Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Dariusz Witkowski uważa, że obciążenie pracodawców obowiązkiem rozliczania PIT pracowników będzie ryzykowne i oduczy obywateli odpowiedzialności za ich zobowiązania wobec budżetu państwa. - Takiego rozwiązania nie stosuje się nigdzie na świecie - mówi. Pracodawcy liczą, że nieżyciowe dla nich przepisy uda się jeszcze zmienić w Senacie - jutro nowelą ustawy o PIT będzie zajmowała się senacka komisja finansów. Argumenty za prezentował na konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Rafał Iniewski. - Obowiązek rozliczania PIT za pracowników może wpłynąć na zmniejszenie dochodów przedsiębiorców, zwłaszcza w okresie dekoniunktury - wyjaśnia. - Niedobry jest też moment na wprowadzenie takich przepisów, gdyż w obecnej sytuacji gospodarczej państwo powinno wspierać pracodawców wszelkimi sposobami.
Eksperci wyliczyli, że jeśli przepisy wejdą w życie, pracodawcy będą musieli przejąć na siebie rozliczania i wysyłania do urzędów skarbowych PIT-y około 3-5 mln osób. Tylu pracowników - według ich szacunków - uzyskuje dochody tylko w jednym miejscu pracy. Nie są oni w stanie podać dokładniejszej liczby, ponieważ osoby rozliczające się z małżonkiem lub dzieckiem nadal będą to musiały robić same. Obecnie pracodawca może rozliczyć za zatrudnionego podatek, gdy ma on jedno źródło wynagrodzenia i nie korzysta z ulg. Ministerstwo Finansów proponuje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości 20 zł rocznie. Ekspert Lewiatana uważa, że powinna ona stanowić 1 proc. od wartości zapłaconego podatku. Krzysztof Sachs, ekspert podatkowy Ernst&Young także jest przeciwny wejściu w życie nowych przepisów, ale z zupełnie innych przyczyn. - Dla mnie punktem odniesienia jest przeciwdziałanie finansowemu analfabetyzmowi Polaków. - Za taką propozycją stoi ta sama filozofia, która przyświeca ochronie rolników przed wystawianiem faktur VAT i płaceniem podatków dochodowych - mówi Sachs. - PIT wcale nie jest trudny i należy edukować podatników już od szkoły podstawowej, aby bez problemu potrafili sobie z rozliczeniem własnych podatków radzić. Ekspert wyjaśnia, że takie ochronne traktowanie obywateli powoduje, że boją się oni korzystać z kart kredytowych, unikają korzystania z internetu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA