fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Polskie firmy potrzebują wsparcia

Andrzej Krakowiak
Rzeczpospolita
Kilka tygodni temu obchodziliśmy pierwszą „rocznicę” obecnego kryzysu. Biorąc pod uwagę coraz lepsze dane makroekonomiczne, wydaje się, że więcej podobnych okazji nie będzie. Kryzys przestaje straszyć światową gospodarkę, co nie znaczy jednak, że nie wyrządził w niej ogromnych spustoszeń
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/blog/2009/10/05/andrzej-krakowiak-polskie-firmy-potrzebuja-wsparcia/]Skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]Szczególnie dotkliwie odczuły go kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarki Ukrainy, Łotwy, Litwy czy Bułgarii przeżyły prawdziwe załamanie – uratowała je w znacznym stopniu pomoc międzynarodowych instytucji. Musiały to odczuć działające na tamtych rynkach polskie przedsiębiorstwa. Część z nich wycofuje się z zaplanowanych wcześniej inwestycji, inne mają problemy z nierzetelnymi kontrahentami, których w kryzysie jest coraz więcej.
Problemy wyraźnie widać w liczbach: obroty handlowe z Ukrainą spadły w pierwszym półroczu o ponad połowę, z Litwą i Białorusią o 40 proc. Najgorzej wygląda sytuacja na Ukrainie. Firmy, które – jak Inter Groclin – postawiły na rozwój na tamtym rynku, znalazły się w pułapce. O tym, że paniczna ucieczka nie byłaby dobrym rozwiązaniem, nasi przedsiębiorcy zdają się wiedzieć. Większość z nich zamraża swoje projekty, ale na szczęście nie rezygnuje z nich całkowicie. Ważną rolę we wsparciu naszego biznesu powinien odegrać polski rząd, choćby przez klarowny system wsparcia eksporterów i aktywny lobbing za granicą na rzecz polskich inwestycji. Do tego potrzebna jest jednak profesjonalna agencja promocji gospodarczej, której w Polsce wciąż nie możemy się doczekać.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA