fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zaskakujące spadki cen

Rzeczpospolita
Wieprzowina tanieje szybciej, niŻ prognozowano. Coraz mniej trzeba zapłacić na giełdach towarowych także za zboże
– Coraz trudniej znaleźć chętnych na żywiec wieprzowy czy półtusze – mówi Zbigniew Solecki z giełdy Rolpetrol.
Zakłady przetwórcze ograniczają zamówienia, bo wciąż spada zapotrzebowanie rynku detalicznego. Mały jest też eksport, ostatnio zdarzają się jedynie transakcje dotyczące sprzedaży półtusz na Ukrainę. Natomiast wciąż jest spory import.
Dlatego ceny, które obniżają się już od dłuższego czasu, ostatnio spadają w szybszym tempie i taka tendencja utrzyma się w przyszłym tygodniu. Oferty kupna najlepszych półtusz (kl. E) to już teraz 6,0 – 6,1 zł za kg, chociaż sprzedający żądają minimum 6,3 zł za kg.
Tanieją także zboża. Pszenica konsumpcyjna dobrej jakości dostępna jest o 5 – 7 proc. taniej niż przed tygodniem. Powód to malejący popyt, w sytuacji dużej podaży z krajowych magazynów i z importu. Młyny ograniczają zakupy ziarna na przemiał, bo zmniejsza się zbyt na mąkę. Zamówienia na ten surowiec minimalizują zarówno piekarze, jak i odbiorcy detaliczni.
Nadal możliwe są też spadki cen ziarna paszowego. Kukurydza, która przed miesiącem kosztowała około 500 zł za tonę, teraz jest o 20 proc. tańsza. A ponieważ zbiory tego ziarna jeszcze trwają, nadchodzący tydzień może przynieść dalsze obniżki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA