fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Zadbaj o oczy swojego dziecka

autor zdjęcia: kainr
Flickr
Jedna trzecia rodziców nie kupuje swoim pociechom okularów przeciwsłonecznych. Połowa z tych, którzy kupują przekładają cenę nad właściwą ochronę i tylko jedna czwarta kupuje okulary od znanych i sprawdzonych producentów.
- Takie wyniki badań, uzyskanych przez grupę angielskich okulistów, opublikował niedawno portal BBC News. Czy rzeczywiście okulary dla dziecka to rzecz niezbędna?
Ciężko traktować dzieci jako jednorodną grupę. U tych najmłodszych,mniej więcej do czwartego roku życia nie ma potrzeby stosowania okularów przeciwsłonecznych na co dzień. Należy jednak o nich pamiętać w warunkach silnego nasłonecznienia.
Najmłodsze dzieci, których oczy mają największą zdolność akomodacji, muszą także uczyć się naturalnych odruchów, takich jak choćby mrużenie oczu pod wpływem rażącego światła. Oko, które od początku jest przyzwyczajane do sztucznej ochrony „rozleniwia się” i trudniej przystosowuje się do nowych warunków.
- Okulary często są traktowane przez dziecko jako coś nowego, do czego ciężko jest się przyzwyczaić. Czasami rodzice mają problem, żeby namówić malucha do korekcyjnych okularów, które rzeczywiście są niezbędne. Także koszt niejednokrotnie odstrasza rodziców. Na szczęście na co dzień bardzo pomocna okazuje się czapka z dużym daszkiem, która daje cień i chroni oczy dziecka – mówi Małgorzata Rzepka, optyk z salonu optycznego w Warszawie.
[srodtytul]Nie tylko latem[/srodtytul]
Powszechnie wiadomo, że nie powinno się wychodzić na plażę z malutkimi dziećmi. Jednak nie tylko nad brzegiem morza promieniowanie słoneczne może okazać się szczególnie niebezpieczne. Światło silnie odbijają także duże powierzchnie wody oraz śnieg. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali o założeniu dziecku ochronnych okularów nie tylko latem, ale także zimą.
[srodtytul]Kupuj w sprawdzonych miejscach[/srodtytul]
Przy doborze okularów przeciwsłonecznych dla dziecka, ważne jest to, by rzeczywiście chroniły one przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Niestety, okulary kupowane na bazarkach, w sklepikach czy na stoiskach przy plaży, mogą odnieść skutek przeciwny do pożądanego.
– Okulary kupowane na straganach są robione z tworzywa kiepskiej jakości, które pod wpływem słońca produkuje tzw. odstany, czyli substancje które dodatkowo podrażniają oczy – tłumaczy Małgorzata Rzepka.
[b][link=http://www.rp.pl/temat/273383.html]Zobacz serwis o zdrowiu dziecka[/link][/b]
[b][link=http://www.zw.com.pl/artykul/363035,393468.html]więcej na www.zw.com.pl[/link][/b]
Źródło: Życie Warszawy Online
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA