Zarobione pieniądze płacimy z dołu

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Do tej pory prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą. Świadczę usługi fotograficzne. Zamierzam od września przyjąć pracowników. Spotykam się teraz z kandydatami do pracy. Osoby podczas rozmów pytają o to, w jakim terminie będę wypłacać im wynagrodzenie za pracę. Jak powinienem się rozliczać z podwładnymi? Czy płacę za pracę z góry?
[b]Nie[/b]. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu. Dokonuje się tego w stałym i ustalonym z góry terminie. Tak nakazuje art. 85 § 1 kodeksu pracy. Jeśli wynagrodzenie za pracę jest płatne raz w miesiącu, to wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Przy czym należy to zrobić nie później jednak niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Natomiast składniki wynagrodzenia za pracę przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.Czytelnik jako początkujący pracodawca powinien pamiętać, że na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Pracodawca jest obo...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL