Jak uznać staż za granicą, gdy nie było składek

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Na pełny etat irlandzka firma legalnie zatrudniała pracownika nieprzerwanie od końca 2005 r. do początku 2008 r. Jak ten okres potraktować do jego stażu pracy, urlopu wypoczynkowego, skoro nie płacił składek na Fundusz Pracy?
[i][b]Odpowiada Ewa Grabowska, główna specjalistka w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:[/b][/i]Przy uwzględnianiu zagranicznej pracy w polskim stażu nie ma teraz znaczenia ani obywatelstwo pracownika, ani kraj, w którym ją wykonywał, ani to, czy podwładny potwierdzi opłacanie składek na Fundusz Pracy.Wynika tak ze znowelizowanego art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6AB95751F8AE2BBC149B7B1384C9EDC0?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm., dalej ustawa)[/link]. Zmiana obowiązuje od 1 lutego br.Przy zagranicznym zajęciu liczy się tylko umowa o pracę. Tę można udowodnić nawet przelewami wynagrodzenia na konto bankowe pracownika, a także korespondencją e-mailową między nim a pracodawcą.Uznanie stażu za granicą wpływa na uprawnienia pracownicze, przy których uwzględnia się okresy zatrudnienia u wszystkich dotychczaso...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL