fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Ambitny plan Ministerstwa Skarbu

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Sprzedaż państwowych spółek ma przynieść państwu do końca 2010 r. 36,7 mld zł. Plan zakłada sprzedaż udziałów w takich firmach jak KGHM Polska Miedź, czy Grupa Lotos
Rząd, który właśnie znowelizował budżet na 2009 rok podwyższając deficyt państwa do 27,2 miliarda złotych, szuka wszelkich możliwych źródeł finansowania - a przychody prywatyzacyjne będą zmniejszały potrzeby pożyczkowe w 2010 roku, uznawanym za trudniejszy dla państwa niż 2009 - przychody z podatków będą dalej niskie, a dywidendy spadną.
- Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało aktualizację programu prywatyzacji przewidującą przychody w wysokości 36,7 miliarda złotych. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym części akcji KGHM i Lotos - głosi komunikat MSP. Makroekonomiści dobrze odbierają plany rządu. - To w zasadzie koniec procesu prywatyzacji w Polsce i w moim mniemaniu wpływ około 30 miliardów złotych w 2009 i 2010 roku wydaje się realistyczny - skomentował główny ekonomista BNP Paribas w Warszawie, Michał Dybuła.
I może wesprzeć złotego i dług. - Jest to pozytywna informacja dla budżetu, biorąc pod uwagę to, że problemem staje się zbliżanie do ważnych granic ostrożnościowych długu publicznego. W tej sytuacji trzeba jak największą część deficytu finansować poprzez przychody z prywatyzacji - powiedział główny ekonomista Banku Zachodniego WBK SA, Maciej Reluga. - Jeśli plan byłby realizowany, to wspierałby złotego i obligacje (z powodu niższych emisji długu) w średnim terminie - stwierdził. [srodtytul]KGHM na sprzedaż[/srodtytul] Inwestorów giełdowych najbardziej zelektryzowała wieść, że na sprzedaż trafić może nawet cały pakiet akcji KGHM Polska Miedź SA, jaki w swym portfelu ma skarb państwa, czyli około 41 procent drugiego producenta miedzi w Europie. Wizja podaży sprawiła, że kurs spółki spadł o 6,4 procent, by na poziomie 74,90 złotego znaleźć popyt i odbić się. - MSP mówi dość wyraźnie, że alternatywą dla podnoszenia podatków jest przyspieszona prywatyzacja (...) Jeśli chodzi o KGHM nie jest do końca jasne, czy mówimy o inwestorze strategicznym, czy o sprzedaży poprzez giełdę, czy w jakiś łączony sposób. (...) Trzeba czekać na szczegóły - powiedział szef działu analiz w DM BZ WBK Marek Juraś. Na sprzedaż pójść mają też udziały w takich firmach giełdowych jak mniejszościowe pakiety Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), Banku Pekao SA, czy akcje Grupy Lotos SA, Ruchu SA, Zakładów Chemicznych Police, Zakładów Azotowych Puławy, Tarów, Kędzierzyn. Prywatyzacja obejmie też Eneę, Tauron, PGE, PAK i GPW. - Dzisiaj jest bardzo ciężko określić czy plan jest realny, bo nie wiadomo jaka będzie koniunktura w przyszłym roku. Ale jeżeli spełnią się obecne prognozy wzrostu gospodarczego w USA o 1 procent, w Europie o 0,5 procent, to rynki wschodzące powinny zachowywać się lepiej i jest na to szansa - powiedział jeden z analityków.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA