Żona przedsiębiorcy nie będzie pracownikiem

Aby przy działalności gospodarczej zarejestrować domownika jako współpracownika, trzeba razem mieszkać i wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe
[b]– Od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W marcu 2009 r. na pół etatu zatrudniłem żonę. Zgłosiłem ją w ZUS do ubezpieczeń jako pracownika i opłacam za nią składki społeczne i zdrowotną. W umowie o pracę jej wynagrodzenie zostało ustalone na 650 zł i od tej kwoty opłacam ZUS. Czy składki za żonę nie powinny być jednak regulowane od 60 proc. przeciętnej płacy na społeczne, a od 75 proc. na zdrowotne?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.[b]Tak.[/b] Jeżeli umowę o pracę czytelnik zawarł z żoną, będzie ona podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca, a nie jako pracownik. Warunek: małżeństwo musi wspólnie zamieszkiwać i prowadzić razem gospodarstwo domowe.Wynika to z art. 8 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL