Świat

Porwano i zabito aktywistkę Memoriału

Natalia Estamirowa
AFP
Uprowadzona w Czeczenii aktywistka rosyjskiej organizacji Memoriał została znaleziona martwa w Inguszetii - podała agencja ITAR-TASS.
Natalię Estamirową, aktywistkę znanej, broniącej praw człowieka organizacji pozarządowej Memoriał, uprowadzono dzisiaj rano niedaleko jej domu w stolicy Czeczenii Groznym. Szef Memoriału Oleg Orłow powiedział, że Estamirową czterej mężczyźni zmusili do zajęcia miejsca w samochodzie. Kobieta zdążyła tylko krzyknąć, że ją porywają.
Jej ciało zostało znalezione w terenie zalesionym niedaleko Nazrania w rosyjskim Kaukazie. Jak podały władze Inguszetii - nosi ono ślady gwałtownej śmierci: postrzału w głowę i klatkę piersiową. Według wstępnych danych Estamirowa została zastrzelona - pisze agencja ITAR-TASS. Obrońcy praw człowieka mówią, że prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow i jego oddziały ponoszą odpowiedzialność za poważne naruszanie praw człowieka w Czeczenii. Istnieją podejrzenia, że została uprowadzona i zabita przez Szwadrony śmierci, które zabijają bez sądu, śledztwa i procesu.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził oburzenie z powodu zamordowania Estamirowej i polecił prokuraturze podjęcie wszelkich działań w celu wyjaśnienia zabójstwa - poinformowała rzeczniczka prezydenta Natalja Timakowa. Zdaniem Timakowej zabójstwo aktywistki może być związane z jej działalnością w dziedzinie obrony praw człowieka. Dodała także, że Miedwiediew przekazał wyrazy współczucia rodzinie zabitej. [srodtytul]Unia poruszone śmiercią Estamirowej[/srodtytul] Śmierć uprowadzonej i zamordowanej Natalii Estemirowej poruszyła społeczność międzynarodową. Żal wyraziły m.in. Unia Europejska, Parlament Europejski, Rada Europy, Reporterzy bez Granic. Szwedzkie przewodnictwo UE, jak pisze AFP, potępiło "brutalną zbrodnię" i zaapelowało do władz rosyjskich o działania w celu odnalezienia winnych. Przewodniczący PE Jerzy Buzek powiedział w TVN24, że "Federacja Rosyjska jest zobowiązana wyjaśnić, na jakim tle było to morderstwo". "Z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka, o co bardzo dbamy w Parlamencie Europejskim, wyjaśnienie tej sprawy jest konieczne" - podkreślił. Sekretarz generalny Rady Europy Terry Davis powiedział, że jest "głęboko zaszokowany" informacją o śmierci współpracownicy Memoriału, uprowadzonej w środę w Czeczenii. - Ileż trzeba jeszcze Natalii Estemirowych i Ann Politkowskich, by władze rosyjskie zaczęły chronić tych, którzy walczą o prawa człowieka? - postawił pytanie retoryczne Davis. Rosyjska dziennikarka Anna Politkowska została zamordowana w roku 2006. Grupa laureatów nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za działania przeciw przemocy, nietolerancji, niesprawiedliwości, jest zbulwersowana śmiercią Estemirowej, która była nominowana do tej nagrody w roku 2004. - Nic nie usprawiedliwi jej zabójstwa - napisano w komunikacie opublikowanym w Paryżu. [ramka]Natalia Estamirowa była jedną z głównych współpracownic Memoriału na Kaukazie. Władze Czeczenii niejednokrotnie krytykowały jej działania, które polegały na zbieraniu dokumentacji porwań, torturowania i zabójstw w Czeczenii od początku drugiej wojny w tej republice w roku 1999.[/ramka]

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL