fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wszyscy zginęli

Na miejscu katastrofy
AFP
Samolot pasażerski Tupolew irańskich linii rozbił się w północno-zachodnim Iranie. Na pokładzie było 168 osób, prawdopodobnie nie było wśród nich Polaków.
Na pokładzie było 153 pasażerów i 15 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy - donosi irańska telewizja, która jako pierwsza poinformowała o wypadku.
- Samolot 7908 Caspian Airlines rozbił się 16 minut po oderwaniu od płyty międzynarodowego lotniska imienia Imama Chomeiniego - powiedział irańskiej telewizji Press TV rzecznik Irańskiej Organizacji Lotnictwa Reza Jafarzadeh. Samolot leciał z Teheranu do stolicy Armenii Erywania. Rozbił się o 11:33 (9:03- czasu polskiego) w wiosce Jannat Abad niedaleko miasta Kazwin. Spadający samolot wyrwał sporej wielkości krater. Według reporterów irańskiej telewizji jego szczątki leżą w promieniu kilkuset metrów od miejsca katastrofy.
Konsul RP zapewnił, że na liście pasażerów samolotu nie ma żadnych polsko brzmiących nazwisk. Jednocześnie wyjaśnił, że jeśli chodzi o oficjalne potwierdzenie informacji o narodowości ofiar katastrofy przez władze irańskie, to dzisiaj już na pewno nie będzie to możliwe ze względu na 2,5 godziny różnicy czasu. - Dzisiaj próbowaliśmy monitować sprawę kilkakrotnie i wiemy, że Irańczycy tego dzisiaj nie przygotują, dopiero jutro jest taka szansa - powiedział Piotr Bakłażec, konsul RP. W rozmowie z agencją Associated Press przedstawicielka Caspian Airlines w Erywaniu poinformowała, że większość pasażerów stanowili Armeńczycy, ale na pokładzie była też pewna liczba Gruzinów. Rosyjskie radio Echo Moskwy podało też niepotwierdzoną informację o niesprecyzowanej liczbie obywateli rosyjskich. Caspian Airlines to irańska linia lotnicza z siedzibą w Teheranie, założona w 1993 roku. Głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Imam Khomeini. Do linii należy pięć maszyn, które obsługuję 10 stałych linii w regionie. Kazwin to stolica regionu w północno-zachodniej części kraju, 140 kilometrów od Teheranu. W mieście mieszka ponad 330 tysięcy ludzi. [ramka][b]Poprzednie katastrofy Tupolewa Tu-154M:[/b] Ukraina 22 sierpnia 2006 r. 170 ofiar Niemcy 1 lipca 2002 2002 r. 71 ofiar Iran 12 lutego 2002 r. 117 ofiar Rosja 4 października 2001 r. 78 ofiar Rosja 4 sierpnia 2001 r. 145 ofiar[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA