fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Powrót pesymizmu wśród przedsiębiorców

Oceny sytuacji gospodarczej
Rzeczpospolita
Nastroje menedżerów byływ czerwcu gorsze niż w maju. Wyjątkiem są przedstawiciele firm handlowych i usługowych
Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową czerwcowy wskaźnik bieżącej koniunktury wyniósł –10,8 punktu wobec –7,3 punktu miesiąc wcześniej. Nieznacznie pogorszyły się także oczekiwania na kolejne trzy miesiące – wartości wskaźnika prognostycznego w czerwcu i maju wyniosły odpowiednio –7,1 oraz –5,8 punktu. Oczekiwania przedsiębiorców na kolejne miesiące nadal nie są więc najlepsze, ale warto podkreślić, że nastroje kształtują się znacznie lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Nadal najgorzej oceniają sytuację swoich firm przedstawiciele banków. Wyraźnie widać, że sytuacja w sektorze bankowym może jeszcze przez jakiś czas być „wąskim gardłem” przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. Zwraca uwagę to, że w czerwcu zdecydowanie najlepiej ocenili swoją sytuację menedżerowie z firm handlowych i usługowych – jest to jedyny wyróżniony sektor, w którym wskaźnik poprawił się w stosunku do maja. Regionalny rozkład koniunktury był w czerwcu bardzo zróżnicowany. Najlepsze oceny koniunktury odnotowano w województwach o dużym potencjale gospodarczym.
Słabe oceny odnotowano natomiast przede wszystkim w województwach o mniejszym potencjale, choć jest wśród nich także mazowieckie. [i]Autor jest pracownikiem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Więcej informacji o badaniu: [link=http://www.ibngr.pl]www.ibngr.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA