fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ocena musi być fachowa i obiektywna

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Środowiskowy kontrprojekt zmian do ustawy sędziowskiej trafi dziś do Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma być podstawą wspólnych prac
Propozycje powstały na skutek czerwcowego spotkania sędzi Ireny Kamińskiej, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, z wiceministrem sprawiedliwości Jackiem Czają. Tylko w kilku sprawach sędziowie zgadzają się z propozycjami resortu. W pozostałych przygotowali własne kontrpropozycje.
Godzą się na proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oceny okresowe, ale według nich powinny się one odbywać na innych zasadach. Sędziów oceniać mają wybitni wizytatorzy, a wśród nich dobrzy praktycy. – Z ich wyłonieniem nie będzie problemu – zapewnia sędzia Kamińska. Specjalny zespół wizytatorów miałby działać przy Sądzie Najwyższym. Z kolei dobre oceny decydowałyby o szybszym awansie sędziego. Wówczas, zdaniem Iustitii, przeprowadzanie okresowych ocen miałoby jakikolwiek sens. Iustitia będzie też walczyć o silny samorząd i rezygnację z pomysłu utworzenia komisji konkursowej.
Propozycje Stowarzyszenia Iustitia popiera Krajowa Rada Sądownictwa. – Nie będziemy przygotowywali własnego projektu. Chcemy pracować nad tym, co wypracowała Iustitia, ponieważ w wielu miejscach się z nim zgadzamy – powiedział „Rzeczpospolitej” sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący KRS. Wiadomo już, że rada będzie walczyć o zachowanie dotychczasowej pozycji. Powołanie komisji konkursowej (sędziowie nazywają ją Radą Bis) mogłoby, zdaniem rady, osłabić jej pozycję.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA