fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Baletowy skok do wody

Spektakl „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella zrealizowała w Berlinie Sasha Waltz
Materiały Promocyjne
Zanim zacznie grać orkiestra, tancerze we współczesnych ubraniach wskakują do wielkiego szklanego basenu-akwarium. I trwa kilkunastominutowy wodny taniec, a zarazem walka z materią ciała i ducha.
Tak rozpoczyna się przedstawienie „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcella, które w 2005 r. zrealizowała w Berlinie Sasha Waltz. To był operowy debiut słynnej niemieckiej choreografki, która należy do indywidualności artystycznych wyznaczających drogę, po jakiej kroczy obecnie w Europie sztuka tańca. „Dydonie i Eneaszowi” dodała podtytuł „opera choreograficzna”.
To arcydzieło angielskiego baroku (w tym roku obchodzimy 350. rocznicę urodzin Purcella) doskonale współbrzmi ze współczesnym językiem tańca Sashy Waltz. Dzięki temu też miłosna opowieść zaczerpnięta z „Eneidy” Wergiliusza nabrała wartości uniwersalnych. Widzowi bliskie stają się miłosne cierpienia królowej Kartaginy, którą opuścił Eneasz, by powrócić do rodzinnego domu. Spektakl Sashy Waltz zobaczymy w niedzielę. Wcześniej zaś przygotowano dla nas dwa wydarzenia muzyczne.
W piątek obejrzymy koncert Björk, który odbył się w 2001 r. w Królewskiej Operze Szwedzkiej w Sztokholmie. To jedyna gwiazda muzyki pop, która dostąpiła zaszczytu występu w tym teatrze, ale też Björk jest wybitną indywidualnością. A w sobotę – na żywo – zagra nasza najmłodsza stażem orkiestra: Sinfonia Iuventus. Poprowadzi ją Wojciech Michniewski, solistą w II koncercie Dymitra Szostakowicza będzie wybitny młody wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. W programie także „Finlandia” Sibeliusa oraz II symfonia Sergiusza Rachmaninowa. To nie koniec atrakcji koncertowych. W poniedziałek wystąpi szwedzka grupa Pearl Before Swine Experience. Specjalizuje się w muzyce najnowszej, ale jej koncerty to show z elementami zabawy. Na wtorek zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Wyspa Bergmana”, a czwartkowy wieczór będzie spotkaniem ze szwedzkim zespołem Culberg Ballet. „Portret rodzinny” z muzyką Piotra Czajkowskiego powstał w 1986 r. i jest jednym z najsłynniejszych baletów słynnej choreografki Birgit Cullberg. [i] Festiwal Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego, Warszawa, pl. Zamkowy 4, bilety: 3 zł, kasa festiwalowa codziennie od godz. 16, piątek (10.07) – czwartek (30.07), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA