fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Szef MON żąda kary dla redaktora naczelnego „Rz”

Bogdan Klich
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Minister Bogdan Klich chce posłać do więzienia Pawła Lisickiego
Za co? W lipcu ubiegłego roku „Rz” zamieściła dwa artykuły dotyczące Agencji Mienia Wojskowego: „Tanie państwo ministra Klicha” i „Etatów ubywa, czyli przybywa”.
Klich zażądał sprostowania podanych w tekstach informacji, ale pełnomocnik redaktora naczelnego „Rz” odmówił, uznając, że ze względów formalnych żądanie nie może być spełnione. Wtedy minister obrony wystąpił z dwoma aktami oskarżenia przeciwko Pawłowi Lisickiemu oraz dwoma powództwami cywilnymi o zamieszczenie sprostowania. – W trybie cywilnym minister ma wszelkie możliwości obrony swoich praw. Nie sposób natomiast zrozumieć intencji, które mu przyświecają, wytoczenia również spraw karnych i chęci doprowadzenia do skazania i ukarania redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” – komentuje mec. Jacek Kondracki, pełnomocnik „Rz”.
Co ciekawe, przepis art. 46 par. 1 prawa prasowego, na który powołuje się w akcie oskarżenia szef MON, w 2007 roku zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego – jako niezgodny z konstytucją – rzecznik praw obywatelskich. Janusz Kochanowski zakwestionował nieprecyzyjne przepisy: brak jasnej definicji sprostowania i odpowiedzi oraz brak sprecyzowania okoliczności, w których redaktor naczelny ma obowiązek je opublikować. – To druga sprawa karna wytoczona w ciągu ostatnich dziesięciu lat z tego przepisu. Pierwszą wytoczono byłemu redaktorowi naczelnemu Grzegorzowi Gaudenowi – mówi mec. Kondracki. – Ciekawi jesteśmy, co też zezna minister Klich, kiedy sąd będzie go przesłuchiwał.  Za odmowę opublikowania sprostowania redaktorowi naczelnemu grozi grzywna lub ograniczenie wolności.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA