fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Deficyt zagraża naszym ratingom

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Deficyt budżetowy, który zbyt szybko rośnie może, tak jak w przypadku innych krajów, spowodować obniżenie ratingu Polski – ostrzega agencja Stnadard & Poor’s
Zwalniająca gospodarka spowodowała, że deficyt budżetowy będzie o 50 proc. wyższy od pierwotnych założeń polskiego rządu. To z kolei wywoła wzrost zadłużenia kraju w ciągu najbliższych 2 lat – twierdzi Kai Stukenbrock, analityk S&P.
Polska od agencji S&P otrzymała ocenę „A” mówiącą o poziomie zadłużenia kraju. Jest to o sześć stopni niższy poziom od najwyższego. - Przewidywany deficyt znajduje się na dosyć wysokim poziomie i nie chcielibyśmy aby na tym poziomie utrzymywał się przez dłuższy okres. Obraz przyszłości gospodarczej Polski jest stabilny i od determinacji rządu będzie zależało trzymanie deficytu w ryzach – dodaje Steinbruck.
[wyimek] W ostatnich latach gospodarka Polski rozwijała się bardzo szybko i ta faza właśnie się kończy, a efektem tego jest rosnący deficyt – twierdzi analityk S&P [/wyimek] Rząd oczekuje deficytu w tym roku na poziomie 27 mld zł, czyli o 48 proc. niż na początku szacowano. Prognoza dotycząca dynamiki PKB zakład wzrost o 0,2 proc. w 2009 r., w porównaniu do 1,7 proc. wzrostu prognozowanego wcześniej. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej deficyt budżetowy w tym roku może wynieść 6,6 proc. PKB, a w przyszłym roku zwiększyć się do poziomu 7,3 proc. Jest to oczywiście poziom przekraczający dopuszczalny przez Unię Europejską limit 3 proc.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA