fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Urodziny Dalajlamy

Tybetańczycy obchodzą dzisiaj 74 rocznicę urodzin swego duchowego przywódcy XIV Dalajlamy. Tenzin Gyatso urodził się 6 lipca 1935 roku.
Od roku 1959 przebywa na uchodźstwie w Indiach. Jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, którą przyznano mu w roku 1989 za jego pokojową walkę o autonomię dla Tybetu.
Dla Tybetańczyków XIV Dalajlama jest symbolem walki o prawa człowieka w Tybecie oraz o zachowanie tybetańskiego dziedzictwa kulturowego i cywilizacyjnego. Duchowy przywódca Tybetańczyków podkreśla, iż zawsze uważał się za wolnego rzecznika narodu tybetańskiego. Jest przy tym przekonany, że właśnie Polacy ze względu na własne doświadczenia z przeszłości rozumieją czym jest ból i cierpienie z powodu życia pod kontrolą zbliżoną do wojskowej. Urodziny Dalajlamy obchodzi się także w Nepalu (fot.)
Z okazji 74 urodzin Dalajlamy, Tybetańczycy na wychodźstwie urządzają okolicznościowe spotkania i wystawy obrazujące 50 lat tybetańskiej emigracji w Indiach. Na koniec lipca planowana jest podróż XIV Dalajlamy do Polski.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA