Świat

Kobieta pierwsza do tronu?

Następcą tronu jest obecnie książę Frederik Nowe prawo mogłoby zostać zastosowane dopiero, gdy jego syn, obecnie trzylatek książę Christian miałby dziewczynkę jako pierwsze dziecko
AFP
Nie tylko europosłów wybierają Duńczycy. Mają zdecydować w referendum czy o kolejności praw do tronu będzie decydować płeć, czy wiek.
Duńczycy idą do wyborów podobnie jak Polacy jutro. Ale gdy my wybieramy 50 parlamentarzystów, Duńczycy będą głosować na 13 przyszłych europosłów. O miejsca w Parlamencie Europejskim ubiega się 104 kandydatów wystawionych przez 9 partii.
Razem z kartami wyborczymi obywatele Danii będą wrzucać do urn karty referendalne odpowiadając na pytania dotyczące formy dziedziczenia tronu duńskiego. Chodzi o zrównanie w prawach żeńskich i męskich potomków rodziny królewskiej. Obecnie duński tron jest przejmowany w pierwszym rzędzie przez mężczyzn w kolejności ich urodzenia. Dopiero, gdy ich zabraknie, władcą państwa może zostać kobieta. Teraz, jeśli Duńczycy się na to zgodzą kolejność praw do tronu będzie wynikać nie z płci, ale z wieku. Gdy najstarszym dzieckiem pary królewskiej będzie dziewczyna, to ona zostanie koronowana.Podobne prawo obowiązuje już w Belgii, Holandii, Norwegii i w Szwecji.
Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL