Teatr

Teatr z głośników, ekranów i plaży

Tradycją sopockiego festiwalu „Dwa Teatry” stały się spotkania z twórcami Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz prezentacje pozakonkursowe.
W tym roku publiczność będzie miała okazję porozmawiać w malowniczo położonym Teatrze Na Plaży z aktorkami: Stanisławą Celińską, Marią Pakulnis, Haliną Łabonarską, Dominiką Ostałowską, Anną Dereszowską oraz aktorami: Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem i Arturem Żmijewskim.
Tegoroczny festiwal dedykowany jest zmarłemu w 2008 roku znakomitemu reżyserowi i aktorowi – Krzysztofowi Zaleskiemu, byłemu szefowi Teatru Polskiego Radia i radiowej Dwójki. Obejrzymy trzy spektakle, które zrealizował w Teatrze Telewizji: „Parady” Jana Potockiego – entuzjastycznie przyjęty telewizyjny debiut reżysera w 1978 roku ze wspaniałymi rolami Piotra Fronczewskiego, Ewy Dałkowskiej, Marka Kondrata i Grzegorza Wonsa; „Słowo honoru” z 2007 roku – poruszający spektakl Sceny Faktu o powojennych ubeckich manipulacjach, według scenariusza samego Zaleskiego oraz historyka Pawła Wieczorkiewicza; „Przyjęcie” – doskonałą komedię obyczajową według scenariusza Mike’a Leigh, ostatnie przedstawienie, nad którym pracował reżyser. A po wszystkich konkursowych pokazach Teatr Telewizji zaprasza na spotkania z twórcami do Dream Clubu w Krzywym Domku. Imprezy towarzyszące festiwalowi przygotował także Teatr Polskiego Radia. O radiowych spektaklach Krzysztofa Zaleskiego opowie w Teatrze Kameralnym Wacław Tkaczuk, jeden z jurorów Dwóch Teatrów. Licealistom zostaną zaprezentowane słuchowiska zrealizowane w cyklu „Klasyka polskiego dramatu”: „Kordian” Juliusza Słowackiego i „Kartoteka” Tadeusza Różewicza. Od tego roku Polskie Radio chce na festiwalu przybliżać historię i dorobek swoich rozgłośni regionalnych. Jako pierwsze zaprezentuje się bydgoskie Radio Pomorza i Kujaw.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL