Medycyna i zdrowie

Zdrowe dzieci matek z HIV

Każdego roku rodzi w Polsce 70 – 100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV
Fotorzepa, Michał Warda Mic Michał Warda
Tylko co dziesiąta ciężarna Polka poddaje się testom na obecność wirusa. To za mało – alarmują eksperci
W większości państw Unii Europejskiej takie badania wykonuje ponad połowa przyszłych mam, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) nawet 98 proc.
Dlaczego to takie ważne? – Zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu oraz niekarmienie piersią dają niemal 100-proc. szansę na uniknięcie zakażenia dziecka – tłumaczy dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, które rozpoczęło kampanię „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS”.
Kiedy matka nie wie, że jest chora, ryzyko zakażenia wynosi nawet 30 proc. Wirus szybciej czyni spustoszenie w małym organizmie. – Jego stężenie jest nawet pięciokrotnie wyższe niż u dorosłego. Wynika to z niedojrzałości układu immunologicznego – mówi prof. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM. Do tej pory zarejestrowano w Polsce 150 zakażeń HIV u dzieci. W rzeczywistości może być ich nawet dziesięć razy więcej. Mimo że testy można wykonać w naszym kraju bezpłatnie, decyduje się na to tylko 10 proc. przyszłych mam. Jedynie 3 proc. lekarzy zleca je swoim pacjentkom. – Nie zmienimy tego, dopóki nie złamiemy pewnej bariery psychologicznej – uważa prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii. – Zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy króluje błędne przekonanie, że problem dotyczy jedynie tzw. grup ryzyka. Tymczasem dzisiaj do większości zakażeń dochodzi w wyniku kontaktów heteroseksualnych. – Liczę, że uda nam się odkłamać rzeczywistość – mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia. Najpóźniej na początku przyszłego roku wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące standardów opieki nad ciężarnymi. Powinno ono zwiększyć liczbę wykonywanych testów na HIV. Portal edukacyjny poświęcony AIDS [link=http://www.hiv-aids.edu.pl]www.hiv-aids.edu.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL