fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doradcy podatkowi

Agent celny wypełni PIT

Odprawa celna w Dorohucku
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Agencje celne chcą wykonywać czynności doradztwa na równi z kancelariami podatkowymi. Ma to zachęcić firmy do odprawiania towarów w polskich portach
Jak dowiedziała się “Rzeczpospolita”, do sejmowej podkomisji “Przyjazne państwo” trafił wstępny wniosek w tej sprawie. Złożyła go Polska Izba Spedycji i Logistyki (PISiL).
Spedytorzy chcą, aby posłowie zaproponowali zmianę ustawy o doradztwie podatkowym. Chodzi o dodanie agencji celnych do listy podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego (nowy pkt 4 w art. 3). W ten sposób agencja celna mogłaby np. udzielać porad i wyjaśnień, pisać opinie prawne, prowadzić księgi podatkowe oraz inne ewidencje do celów podatkowych, a także sporządzać deklaracje i zeznania podatkowe, w tym rozliczenie roczne PIT.
[srodtytul]Koniec z ograniczeniami[/srodtytul]
Dziś agenci celni są – tak jak osoby prowadzące biura rachunkowe i zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg – uprawnieni do wykonywania czynności doradztwa podatkowego w ograniczonym zakresie. Bo z tytułu rozliczeń celnych wypełniają deklaracje SAD, z których wynikają też należności podatkowe, czyli VAT i akcyza. Dlatego ich egzamin sprowadza się jedynie do wiedzy z zakresu eksportu i importu.
Wszystko zaczęło się niewinnie – posłowie sejmowej podkomisji chcieli się dowiedzieć, dlaczego polskie i zagraniczne firmy nie chcą się odprawiać w naszych portach, lecz robią to np. w Hamburgu czy Rostoku. Spedytorzy mają na ten temat swoje zdanie.
[wyimek]15,8 tys. pracowników i funkcjonariuszy liczy obecnie Służba Celna [/wyimek]
– Obecnie na styku różnych przepisów pojawiają się kłopoty ze świadczeniem usług odprawy celnej dla zleceniodawców zagranicznych. Wręcz niemożliwa jest ze względu na administracyjną uciążliwość i koszty odprawa celna w procedurze dopuszczenia do obrotu na naszym przejściu granicznym towaru przeznaczonego do Polski lub innego kraju unijnego. Chodzi więc o znalezienie rozwiązania, które umożliwiłoby dokonywanie odpraw tak, jak to robią Belgowie czy Holendrzy. Dziś robią to Niemcy w swoich portach na nasze zlecenie, a my nie możemy odprawiać u nas na zlecenie firmy np. ze Słowacji – mówi “Rz” Marek Tarczyński, przewodniczący Rady PISiL.
I dodaje: – Zależy nam wyłącznie na takiej zmianie przepisów dotyczących doradztwa podatkowego, która umożliwi agencjom celnym dokonywanie odpraw na granicach. Nie zaś świadczenie usług doradztwa podatkowego jako takiego.
Opinii tej nie podziela jednak ani Ministerstwo Finansów, ani doradcy podatkowi. Według MF agent celny może dziś dokonać odprawy celnej na zlecenie zagranicznej firmy. Bo zgodnie ze wspólnotowymi przepisami podmiot może się odprawić w dowolnym miejscu Unii Europejskiej.
– To, że agenci celni mają prawo na podstawie innych przepisów wykonywać niektóre czynności doradztwa podatkowego, nie oznacza, że mają uzyskać status doradcy. To dwie różne rzeczy – podkreśla Zbigniew M. Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Co więcej, jak twierdzi rzecznik prasowy szefa Służby Celnej Witold Lisicki, uzyskanie statusu doradcy podatkowego jest obwarowane ostrzejszymi warunkami i wymaganiami znajomości prawa (co weryfikuje się podczas egzaminu) ze względu na to, że doradca podatkowy działa w szerszym zakresie prawa podatkowego i celnego. Agent celny jest upoważniony do dokonywania przed organem w imieniu przedsiębiorcy zgłoszeń celnych i może występować jako przedstawiciel w postępowaniu celnym, a zakres wymaganej wiedzy jest węższy.
[srodtytul]A może drugi zawód[/srodtytul]
Są i tacy, którzy w sprawie widzą drugie dno. – A może chodzi o uzyskanie statusu doradcy podatkowego, bo w trudnych czasach przyda się drugi zawód? Zwłaszcza celnikom, którzy nie wiedzą, czy i kiedy dotkną ich redukcje – mówi jeden z prawników (nie chce ujawniać nazwiska, bo czasem jego kancelaria prowadzi sprawy, z którymi nie poradziły sobie agencje celne). – Dzięki tej propozycji celnik po odejściu ze służby mógłby natychmiast zostać doradcą podatkowym. Bo nie ma żadnej karencji zawodowej tak jak w wypadku urzędników skarbowych – dodaje.
[ramka][b]Komentuje Dorota Szubielska - radca prawny w kancelarii Chadbourne & Parke[/b]
To jest wprowadzanie w błąd. Dziś nie ma bowiem żadnych przeszkód prawnych, aby nasi agenci celni odprawiali zarówno firmy krajowe, jak i zagraniczne. Może wystarczy, że będą lepsi niż koledzy z Niemiec. Muszą jednak być profesjonalistami w tym, co robią, aby firmy miały do nich zaufanie. Samo uzyskanie przez nich statusu doradcy podatkowego jeszcze nie załatwi sprawy. Co więcej, nie ma żadnej różnicy między statusem agenta celnego a statusem osoby zajmującej się usługowym prowadzeniem ksiąg. Jedni i drudzy wykonują tylko niektóre czynności doradztwa podatkowego, ale czy to oznacza, że muszą mieć tytuł doradcy podatkowego? Wiedza i kompetencje agentów celnych są wystarczające do dokonywania rozliczeń celnych. Nikt nie broni im jednak zostać doradcą, ale po spełnieniu warunków – posiadaniu wyższego wykształcenia i po zdaniu egzaminu państwowego.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA