Zasady dotyczące wypowiedzenia nie obowiązują przy porozumieniu

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, ale gdy wróci, pracodawca chce z nim rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron. Czy poprawnie będzie, jeżeli w pierwszym dniu po chorobie spiszą porozumienie rozwiązujące umowę, ale z terminem upływającym za dziesięć dni, a w tym czasie pracodawca wyśle pracownika na przysługujący urlop wypoczynkowy?
[b]Tak.[/b] Do porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę nie stosuje się przepisów dotyczących wypowiedzenia tej umowy. Porozumienie powinno odzwierciedlać zgodną wolę pracodawcy i pracownika. Zatem data zawarcia porozumienia i termin rozwiązania umowy zależą od decyzji stron. Mogą one ustalić, że umowa rozwiąże się w dniu zawarcia porozumienia albo w innym, dowolnie wybranym późniejszym, np. dziesięć dni później, jak w pytaniu.Z tego, że nie obowiązują przepisy o wypowiedzeniu, wynika, że pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu w okresie poprzedzającym rozwiązanie umowy o pracę (por. art. 167[sup]1[/sup] k.p.). Natomiast jest to możliwe za zgodą pracownika, wyrażoną ze względów dowodowych na piśmie.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL