fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Tankowanie coraz droższe

Ceny benzyny w maju poszły w górę już o 6 proc. Tylko w ostatnim tygodniu o 14-15 groszy na litrze zdrożała na stacjach najpopularniejsza benzyna Eurosuper 95. W najbliższych dniach może być jeszcze o kilka groszy drożej
Tak wynika z najnowszego raportu o sytuacji na rynku paliwowym, przygotowanego przez portal e-petrol. Obecnie w kraju na litr Eurosuper 95 trzeba zapłacić ok. 4,13 zł. Dal porównania - na koniec kwietnia ceny detaliczne były o 25 groszy niższe.
Ekspert e-petrol Szymon Araszkiewicz tłumaczy, że polski rynek podąża za trendami światowymi, a notowania benzyny na zagranicznych rynkach rosną, m.in. w związku ze spadkiem jej zapasów i rosnącym popytem w Stanach Zjednoczonych. USA - jako kraj zużywający najwięcej paliwa na świecie stanowi swoisty wyznacznik sytuacji na rynku. Obecnie na europejskim rynku benzyna kosztuje ponad 600 dolarów za tonę czyli o 60-70 dolarów więcej niż na początku maja.
W związku z tym polscy producenci paliwa - Orlen i Lotos - wprowadzili kolejne podwyżki w sprzedaży hurtowej. Obecnie w Grupie Lotos ceny benzyny 95-oktanowej są o ok. 20 groszy na litrze wyższe niż 1 maja. Podobnie w PKN Orlen.
Właściciele samochodów z silnikiem diesla są w lepszej sytuacji. Ceny oleju napędowego są stabilne, ale też na zagranicznych giełdach wzrost notowań był niewielki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA