Biznes

W czerwcu musi być prezes Amplico

Łukasz Kalinowski jest jednym z kandydatów na fotel prezesa Amplico Life – dowiedziała się „Rz”
Dziś jest prezesem funduszu emerytalnego AIG PTE. Jego kontrkandydatem jest były wiceprezes jednej z trzech największych firm ubezpieczeń życiowych w Polsce.
– Nie mogę potwierdzić tych informacji. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła – zaznacza Izabela Ptaszyńska, dyrektor marketingu Amplico Life. – Prezesa wybierze rada nadzorcza na swoim najbliższym posiedzeniu.
Termin nie został jeszcze ustalony, ale prawdopodobnie nastąpi to na przełomie maja i czerwca. Towarzystwo ma bowiem do 8 czerwca czas na wybór nowego prezesa. Jeżeli tego nie zrobi, złamie polskie przepisy. – Stanowią one, że taki wakat musi być uzupełniony w ciągu sześciu miesięcy – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. [wyimek]5 milionów klientów ma w Polsce Amplico Life. Jednak powoli ich traci[/wyimek] Amplico Life jest szóstą firmą ubezpieczeń na życie w Polsce. Obsługuje prawie 5 mln klientów. Fotel prezesa jest nieobsadzony od początku grudnia. Wtedy to poprzedni szef Jacek Pastuszka zdecydował się na fotel szefa Carlsberg Polska. Towarzystwo należy do American International Group, niegdyś największej firmy ubezpieczeniowej świata, która w połowie września otarła się o bankructwo. Uratował ją rząd USA, wpompowując w nią 173 mld dol. pomocy. Następnie wydzielono część życiową grupy: Alico, czyli American Life Insurance Co. (do niej formalnie należało polskie Amplico), i wystawiono ją na sprzedaż. Alico, które sprzedaje polisy na życie w 50 krajach, dziś zarządzane jest przez specjalny fundusz powierniczy i Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Ofertę zakupu złożyły pod koniec lutego MetLife i Axa. Za sprzedażą części Alico w Europie Środkowo-Wschodniej lobbuje w Stanach polskie PZU. – W tej sytuacji większe szanse na fotel prezesa polskiego Amplico ma osoba z wewnątrz firmy niż ktoś spoza – uważa nasz informator. W ubiegłym tygodniu AIG podało, że jej strata po I kw. jest mniejsza niż przed rokiem. Tym razem wynosi 4,35 mld dol., wobec 7,81 mld na koniec marca 2008 r. Amplico Life nie podało jeszcze wyników po I kw. w Polsce. Na koniec 2008 r. spółka miała 361 mln zł zysku, choć traciła rynek. Jej składki spadły w ciągu roku o 8 proc., do ponad 1,7 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL