Biznes

Firmy oszczędzają na informatyce

Co z wydatkami na IT. Tylko jedna trzecia polskich firm nie zredukowała wydatków na informatykę przewidzianych na 2009 r.
Rzeczpospolita
Zła wiadomość dla branży IT. Większość małych i średnich przedsiębiorstw ograniczawydatki na technologie
Cięcia wydatków informatycznych już przeprowadziło lub ma w planach łącznie 70 proc. polskich przedsiębiorstw sektora MSP zatrudniających od 50 do 250 pracowników – wynika z badania, jakie w kwietniu przeprowadziła firma IDB Polska na zlecenie D-Link.
Oszczędności przedsiębiorców uderzą w dostawców informatyki dla biznesu, w szczególności producentów systemów zarządzania zasobami (ERP) i wspomagania sprzedaży (CRM), kupowanych głównie przez małe i średnie firmy. – Rzeczywiście, czujemy spowolnienie sprzedaży w tym sektorze, choć nie można mówić o jej całkowitym zatrzymaniu – powiedział „Rz” Grzegorz Rogaliński, prezes zarządu SAP Polska. Wśród przebadanych polskich firm (było ich 202) zaledwie 30 proc. zadeklarowało, że nie zmienia swoich planów inwestycyjnych w sektorze IT. Co więcej, zaledwie 3 proc. zamierza te nakłady w tym roku zwiększyć.
Jednak według Tomasza Słoniewskiego, analityka rynku oprogramowania firmy IDC, dane nie powinny napawać pesymizmem. – Redukcje wydatków przez małe i średnie firmy nie muszą oznaczać, że tegoroczne wyniki finansowe dostawców IT będą gorsze. Badanie nie uwzględnia firm dużych czy administracji publicznej, które są dużymi klientami IT. Sytuacja jest dynamiczna i niewykluczone, że mimo wszystko branża IT wyjdzie z kryzysu obronną ręką – powiedział „Rz”.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL