Świat

Sikorski jedzie do Rosji, a później Putin do Polski

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Ożywienie na linii Moskwa – Warszawa? Dziś do Moskwy jedzie szef MSZ Radosław Sikorski, a 1 września do Polski przybędzie premier Rosji Władimir Putin
– Rosja traktuje nas bardziej serio niż kiedykolwiek – usłyszeliśmy od wysokiego rangą przedstawiciela polskiego MSZ. Dyplomaci przekonują, że stosunki polsko-rosyjskie to dziś „racjonalny dialog”. Jego kolejną odsłoną, po podróży premiera Donalda Tuska do Moskwy w 2008 roku, jest rosyjska wizyta ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Z Sikorskim wyrusza do Moskwy około dziesięciu wiceministrów. Wezmą oni udział w obradach komitetu ds. strategii, który debatować będzie głównie nad przyszłością współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Ministrowie Sikorski i Siergiej Ławrow omówią też sprawy bilateralne. Wśród nich – wizytę premiera Putina. Szef rosyjskiego rządu ma przyjechać na uroczystości zorganizowane z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale oprócz rocznicowych obchodów w Gdańsku weźmie też udział w konsultacjach międzyrządowych. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie trwała jego wizyta w Polsce, ale strona rosyjska już potwierdziła przybycie premiera.
Zanim w Polsce zjawi się Putin, nad problemami w naszych stosunkach debatować będą różne gremia. 13 maja zbierze się Forum Dialogu Obywatelskiego, a na jesień planowane jest forum regionów obu krajów. 26 – 27 maja PAN, Rosyjska Akademia Nauk i niemiecka Fundacja Bertelsmanna organizują zaś konferencję poświęconą genezie II wojny światowej, w tym zwłaszcza traktatowi Ribbentrop – Mołotow, a w dniach 28 – 29 maja obradować będzie grupa ds. trudnych. W obu przypadkach chodzi o zmniejszenie obciążenia, jakie w stosunkach polsko-rosyjskich stanowi historia. W ten sposób ministrowie, a później premierzy, będą się mogli zająć „problemami bieżącymi”. Na przykład wytłumaczeniem idei Partnerstwa Wschodniego, które część Rosjan uznaje za inicjatywę antyrosyjską. Warszawa proponuje też rozmowy o sprawach bardzo konkretnych: wymianie młodzieży i rozwoju połączeń kolejowych. Wszystko to zostanie poruszone podczas spotkania Sikorski – Ławrow.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL