fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Przyjechali zawodowcy

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Michał Kołodziejczyk
Stefan Szczepłek
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej po wizycie prezydenta UEFA Michela Platiniego w Warszawie
[b]Rz: Czy UEFA ufa już Polsce jako gospodarzowi Euro?[/b]
[b]Grzegorz Lato:[/b] Fakt, że nam powierzyła organizację oznacza, iż w nas wierzy. Ale jest wiele spraw do załatwienia i UEFA nam je uświadomiła. Przyjechali zawodowcy, znakomicie zorientowani, z mnóstwem dokumentów. Wiedzieli, o co nas pytać.
[b]Od czego zaczęli?[/b]
Od tego, czy w roku 2012 uda się przejechać autostradą z Warszawy do Berlina. Minister Mirosław Drzewiecki odpowiedział, że tak. Zbudowane zostaną brakujące odcinki ze Strykowa do Warszawy i z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami. Na drugie pytanie nie mogliśmy odpowiedzieć twierdząco. Chodziło o autostradę z Krakowa do Przemyśla. Niestety, nie da się jej zbudować i UEFA przyjęła to do wiadomości.
[b]Co jest dzisiaj największym problemem?[/b]
Umowy z hotelami. Niemiecka firma turystyczna TUI wygrała przetarg na obsługę reprezentacji i kibiców, musi więc podpisać umowy z hotelami. Ale jej warunków niektóre hotele w największych miastach nie chcą przyjąć. Bardziej opłaca im się przyjmować gości bez pośrednika. Poza tym trudno w tych niestabilnych czasach zawierać umowy, za trzy lata warunki gospodarcze mogą być inne. Jakoś trzeba sobie z tym poradzić, chociaż problem nie dotyczy bezpośrednio PZPN.
[b]Do czego jeszcze UEFA ma zastrzeżenia?[/b]
Do komunikacji między lotniskami a stadionami i centrami miast gospodarzy meczów. Najlepiej wypadają Warszawa i Kraków, nie powiem, gdzie jest najgorzej. Poza tym w ciągu dziesięciu dni musimy przesłać dane, dotyczące tzw. ośrodków pobytowych dla finalistów. UEFA chce dokładnie wiedzieć, jak są skomunikowane ze stadionami i lotniskami, ile trwa podróż do nich.
[b]A co się najbardziej podobało?[/b]
Kolacja w restauracji Dom Polski na Saskiej Kępie i Stadion Narodowy. Poważnie mówiąc, wszyscy byli pod wrażeniem lokalizacji stadionu – nad Wisłą, nieco na uboczu, a jednak blisko centrum. Nawiasem mówiąc, chciałbym, żeby znalazła tam miejsce siedziba związku. Upadł plan zbudowania siedziby na Bielanach, więc gdyby minister Drzewiecki – bo stadion będzie własnością państwa – sprzedał mi tanio trzy tysiące metrów kwadratowych, to by wystarczyło na potrzeby PZPN. Myślę, że moglibyśmy się porozumieć, bo przecież od PZPN zależy, ile meczów na Stadionie Narodowym będzie rozgrywać reprezentacja.
[b]W ilu polskich miastach odbędą się mistrzostwa?[/b]
Tego chyba jeszcze UEFA nie wie, ta wizyta miała jej ułatwić podjęcie decyzji. Mamy z prezesem Hryhoryjem Surkisem dżentelmeńską umowę, że każdy z nas będzie się starał dla swojego kraju o cztery miasta. Ale u nas wszystkie sześć ma równe szanse. Niepotrzebnie się pisze, że Chorzów i Poznań je straciły. Jeszcze nie. Sytuacja Chorzowa jest o tyle trudna, że stadion czeka poważna przebudowa. Myślę zresztą, że walka o stadiony będzie trwała do ostatnich dni. Wiadomo, że do rozegrania turnieju potrzeba minimum sześciu, a maksimum ośmiu. Nie mam wpływu na sytuację gospodarczą na Ukrainie i nie wiem, jak sobie państwo będzie dawało radę z przygotowaniami. Tym bardziej że nam pomaga Unia Europejska, a im nie. Ale jak by nie było, nie ma co marzyć o tym, że wszystkie polskie miasta staną się gospodarzami Euro. Z sześciu odpadną dwa, w najlepszym wypadku jedno. Na szczęście to nie ja i minister Drzewiecki będziemy podejmowali decyzję.
[ramka][b]PZPN[/b]
- Będzie abolicja. Z okazji swojego 90-lecia PZPN wprowadzi abolicję dla klubów zamieszanych w aferę korupcyjną. – Osoby fizyczne nadal będą karane, z zakazem działalności w futbolu włącznie – zaznaczył jednak Grzegorz Lato.
- Losowanie eliminacji w Warszawie. UEFA zapowiedziała, że ceremonia losowania grup odbędzie się 7 lutego 2010 roku w Pałacu Kultury i Nauki.
[i]mjr[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA