fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chiny krytykują Amerykę za raport wojskowy

– To poważne przeinaczenie faktów i ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin – ocenił coroczny raport o rozwoju armii rzecznik MSZ w Pekinie Qin Gang
Przygotowany na zlecenie Kongresu USA raport Departamentu Obrony zwraca uwagę na szybką modernizację i wzrost potęgi armii Chin. Jego autorzy wyrażają zaniepokojenie nieprzejrzystością budżetu militarnego ChRL i nieznajomością intencji przywódców tego kraju. Za szczególnie niepokojącą uważają rozbudowę chińskiego arsenału rakiet wymierzonych w Tajwan.
Qin Gang wezwał Waszyngton do porzucenia „zimnowojennego sposobu myślenia” i oświadczył, że Pekin nie zamierza odpowiadać raportem o zagrożeniu militarnym ze strony USA. Jego zdaniem rozwój potęgi wojskowej USA jest sprawą oczywistą. Jak stwierdził w wypowiedzi dla rządowej agencji prasowej Xinhua wykładowca pekińskiej Akademii Nauk Wojskowych generał Luo Yan amerykańskie oskarżenia o brak przejrzystości są bezpodstawne. – Nie chodzi o przejrzystość, lecz o brak zaufania – uważa Luo. Według Pekinu amerykańskie uwagi w sprawie sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej są szczególnie nie na miejscu, dotyczą bowiem „wewnętrznych spraw” Chin.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA