fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Neandertalczyk na ekranie

Rekonstrukcja wyglądu neandertalskiej dziewczynki wykonana przez badaczy z Uniwersytetu w Zurychu
Wikipedia
„Ao, ostatni neandertalczyk” - tak będzie brzmiał tytuł filmu, który kręci francuski reżyser Jacques Malaterre. Podstawa scenariusza to powieść „Ao, człowiek pradawny” Marca Klapczynskiego.
Film, mimo że fabularny, uwzględni współczesną wiedzę naukową o neandertalczykach. Powinien być gotowy pod koniec tego roku. Reżyser Jacques Malaterre ma już za sobą trylogią dokumentalną „Odyseja gatunku Homo sapiens”, nakręconą dla France Television. Film ten pokazało już wiele stacji telewizyjnych w wielu krajach.
Twórcy filmu są przekonani, że ich obraz odniesie podobny sukces jak „Walka o ogień” z 1981 roku, film francusko-kanadyjski, który reżyserował Jean-Jacques Annaud. „Walkę o ogień”, opowiadającą dzieje neandertalskiego plemienia, nakręcono na podstawie XIX-wiecznej powieści o takim samym tytule. Jej autorem jest J. H. Rosny. Powieść tę wielokrotnie wydawano w Polsce. Światowym bestsellerem jest powieść „Spadkobiercy”, brytyjskiego pisarza Williama Goldinga (literacka Nagroda Nobla w 1983 roku) opisujący moment wygasania gatunku neandertalczyków. Główną rolę w filmie „Ao, ostatni neandertalczyk” gra brytyjski aktor teatralny Simon Paul Sutton. Został on wybrany między innymi dlatego, ponieważ dialogi nie będą „tłumaczone” na żaden nowożytny język. A właśnie ten aktor potrafi przekazywać emocje za pomocy gestów, mimiki, mowy ciała (antropolodzy przypuszczają, że neandertalczyk mówił, ale nie ma co do tego pewności).
Konsultantem naukowym filmu jest prof. Marylene Patou-Mathis, badaczka z francuskiego CNRS — Centre National de la Recherche Scientifique (odpowiednik Polskiej Akademii Nauk), zajmująca się od 25 lat gatunkiem Homo neanderthalensis, trybem życia, umiejętnościami łowieckimi, kulturą duchową. — Neandertalczyk żył w symbiozie z przyrodą, nic nie wskazuje na to, aby usiłował zmienić swoje życie. Znał obrzędy pogrzebowe, a więc myślał w sposób metafizyczny. Zdawał sobie również sprawą, że sąsiadował z innymi ludźmi czyli z Homo sapiens. Ci inni byli obcymi, przybyszami i jednocześnie jego konkurentami, bardziej skłonnymi do przemocy” — uważa prof. Marylene Patou-Mathias. Gatunek Homo neanderthalensis wygasł około 30 tys. lat temu, ale istniał 300 tys. lat. Gatunek Homo sapiens istnieje dopiero około 150 tys. lat, dwa razy krócej.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA