fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Jedz na zdrowie w czasie porodu

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Nie musisz głodować w trakcie wielogodzinnego porodu. Naukowcy z Królewskiego Collegu w Londynie udowodnili, że niewielki posiłek nie stanowi dla rodzącej kobiety żadnego zagrożenia.
Przyjmowanie małych ilości lekkostrawnych pokarmów i płynów w czasie porodu nie wpływa negatywnie na jego przebieg. Nie utrudnia przeprowadzenia cesarskiego cięcia - twierdzą brytyjscy naukowcy.
Do tej pory większość lekarzy obawiała się, że jeśli podczas porodu zaistnieje potrzeba przeprowadzenia cesarskiego cięcia w znieczuleniu ogólnym, kobieta może zwymiotować, a pokarm zostanie zassany do płuc, gdy jest ona nieprzytomna. Jednak liczba takich przypadków w ostatnich latach znacznie zmalała - głównie ze względu na częstsze wykorzystywanie znieczulenia lokalnego. Zespół brytyjskich naukowców przeprowadził badania na 2426 zdrowych kobietach, które spodziewały się swojego pierwszego dziecka. Jedna grupa kobiet mogła pożywiać się w trakcie porodu - podawano im chleb, owoce i jogurt. Druga grupa dostawała tylko wodę.
[srodtytul]Żadnych różnic[/srodtytul] W obydwu grupach zanotowano podobny średni czas trwania naturalnego porodu: 597 minut u kobiet, które jadły i 612 minut u kobiet, które tylko piły. Podobna była liczba przeprowadzonych cesarskich cięć. W obydwu grupach jedna na trzy kobiety wymiotowała. Nie było żadnych różnic w fizycznej kondycji dziecka po porodzie. [srodtytul]Kobieta musi być silna[/srodtytul] - Zabranianie kobietom przyjmowania pokarmów w trakcie porodu może wywoływać u nich uczucie strachu, wpływać niekorzystnie na ich psychikę, a tym samym na przebieg porodu - twierdzą naukowcy. Zniesienie ograniczeń pomoże rodzącej czuć się silnie i zdrowo. [ramka]Naukowcy zaznaczają, że badania przeprowadzono na zdrowych kobietach. Tym, które znajdują się w grupie ryzyka, nadal zalecają post w trakcie porodu.[/ramka]
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA