fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Giełda wystrzeliła w górę

Fotorzepa, Piotr Gęsicki Pio Piotr Gęsicki
Parkiet w Warszawie zdecydowanie ponad kreską. WIG 20 wzrósł o 5,19 proc. Liderami giełdy były spółki paliwowe. Ich kursy rosły w tempie dwucyfrowym
Kursy akcji koncernów paliwowych rosły, po tym jak wicepremier Waldemar Pawlak potwierdził [link=http://www.parkiet.com/artykul/7,794492_Orlen_i_Lotos_rosna_po_informacjach_Parkietu.html]doniesienia gazety Parkiet[/link], że rząd ma plan wykupu ich obowiązkowych rezerw ropy naftowej.
Zwyżkowały także akcje krajowych banków, gdyż znacznie poprawiły się nastroje za granicą. Po południu budapeszteński indeks BUX zwyżkował o niemal 6 procent, praski indeks PX o ponad 3 procent. Nastawienie inwestorów do akcji uległo poprawie dzięki informacji, że [link=http://www.rp.pl/artykul/5,281689.html]sprzedaż nowych domów w USA[/link] w ubiegłym miesiącu wzrosła o 5 procent. Wcześniej animuszu graczom giełdowym dodały słowa prezydenta USA dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki oraz lepsze od oczekiwań [link=http://www.rp.pl/artykul/5,281693.html]dane o zamówieniach na dobra trwałe[/link] w Stanach Zjednoczonych w lutym.
Wicepremier Pawlak potwierdził, że w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad zmianą przepisów,która umożliwiłaby wykup rezerw ropy PKN i Grupy Lotos przez państwową agencję. Według nowych przepisów, koncerny paliwowe opłacałyby koszt kredytu zaciągniętego przez agencję na kupno rezerw, co byłoby dla nich bardziej korzystne niż utrzymywanie rezerw. Na zamknięciu sesji WIG20 wzrósł o 5,19 procent do 1633,3 punktów. Kurs PKN Orlen poszedł w górę o 13,7 procent do 24,85 zł za akcję, a Grupa Lotos zyskała 14,8 procent rosnąc do 14 zł. - Wypowiedź premiera Pawlaka była oficjalnym potwierdzeniem rządu, że skup rezerw przez agencję jest możliwy i to przyspieszyło wzrost kursu akcji PKN Orlen i Grupy Lotos. Ze słów premiera wynika też, że może to się stać szybciej niż później - powiedział analityk Domu Maklerskiego IDM SA Maciej Wiewiórski. - 4 miliardy złotych dla Orlenu i 1 miliard dla Lotosu to są zbawienne środki, chociażby dlatego, że Lotos potrzebuje pieniędzy na wykonanie programu inwestycyjnego. Orlen z kolei mógłby wypłacić wysoką dywidendę po takim zabiegu rządu - dodał. Indeksy warszawskiej giełdy nie zareagowały na d[link=http://www.rp.pl/artykul/2,281666_Glowna_stopa_wynosi_juz_tylko_3_75_proc__.html]ecyzję Rady Polityki Pieniężnej[/link] o cięciu kosztu kredytu o 25 punktów bazowych, gdyż była zgodna z oczekiwaniami rynku. Obecnie główna stopa procentowa w Polsce wynosi 3,75 proc., czyli najmniej w historii. - Rośnie przeświadczenie, zarówno w TFI jak i OFE, że oto właśnie generuje się duże odbicie w bessie. Kolejnym poziomem oporu będzie 1900 punktów. Inwestorzy patrzą więc na te spółki, które były mocno zbite i starają się je wyłapać - powiedział makler DM BZ WBK Wojciech Wośko. Podczas sesji najbardziej straciły akcje spółki PKM Duda (-10,67 proc.), której kolejne banki wypowiadają umowy kredytowe. Sporo tracił też kurs Makrum (- 8,21 proc.) i dewelopera Immoeast (-7,85 proc.).
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA