fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Optymista w oknie

Marek Grzona – zaczął od skupowania akcji, skończył w fotelu prezesa
PARKIET, Anna Węglewska Anna Węglewska
Marek Grzona. Prezes grupy kapitałowej Trion. – Opanowany i skuteczny w działaniu – mówią o nim współpracownicy. Jego spółka produkująca stolarkę chce wkrótce kupić konkurenta z Czech
46-letni prezes giełdowego Trionu nie obawia się, że z powodu kryzysu dojdzie do załamania na rynku, na którym działa jego firma. Wierzy, że jeżeli nawet deweloperzy będą kupować mniej okien czy drzwi niż do tej pory, to będzie przybywać magazynów, biurowców czy hoteli.
– Nigdy się nie poddaje. Jeżeli coś mu się nie udaje, to szuka rozwiązania do skutku, nawet jeżeli wymaga to dużo czasu – mówi nam osoba z jego najbliższego otoczenia. W dążeniu do celu pomaga mu także opanowanie. Jego spokój do dziś wspominają pracownicy warszawskiej spółki Outimex. był jej szefem w latach 2006 – 2007, tuż przed objęciem funkcji prezesa Trionu. Przez półtora roku kierowania Trionem (do marca 2008 r. Trans-Intur) zakończył porządkowanie grupy. Obecnie należy do niej pięć spółek. Każda odpowiada za oddzielny segment rynku stolarki budowlanej. Największy udział w przychodach grupy ma spółka Humdrex produkująca okna i drzwi z drewna.
W 2008 r. Grzona rozpoczął rozmowy z funduszem Novy Fund w sprawie przejęcia czeskich spółek AQ Okna i VPO Protivanov. Z pierwszej z powodu kiepskich wyników zrezygnował. Umowę w sprawie przyłączenia drugiej Trion powinien podpisać jeszcze w tym miesiącu. W wyniku przejęcia w Czechach przychody Trionu powinny się podwoić. Rozwój poprzez przejęcia, na który zdecydował się Grzona, nie jest typowy dla średniej wielkości firmy produkującej stolarkę w Polsce. – Większość prezesów spółek to technolodzy, którzy zaczynali od produkcji, a zarządzania uczyli się przy okazji – mówi jeden z przedstawicieli branży. Początki Grzony na rynku okien i drzwi sięgają 2005 r. Zaczął wówczas kupować akcje spółki Trans-Intur, która miała kłopoty finansowe. – Mimo tarapatów, w jakich była firma, widziałem w niej potencjał – wspomina. Obecnie do prezesa Trionu należy ponad 22 proc. akcji tej spółki. Grzona ukończył wydziały Filologii Polskiej i Germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Do 1989 roku był pracownikiem naukowym tej uczelni. W latach 1991 – 1993 zajmował się dziennikarstwem i współpracował z telewizją ZDF w Berlinie. Przez kolejne 15 lat był prezesem Inter Metalu, producenta stalowych barier ochronnych stosowanych na autostradach. W tym czasie ukończył m.in. podyplomowe studium prawa handlowego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia MBA na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zanim w 2006 r. trafił do Outimeksu, przez rok kierował spółką Synergis. Jest miłośnikiem fotografii i filmu. Do kina chodzi kilka razy w miesiącu. Uprawia narciarstwo, gra także w piłkę. Najchętniej z 12-letnim synem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA