fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Kawy w tym roku ledwie wystarczy

Kawa bez nadwyżek. Choć prognozy dotyczące tegorocznej produkcji właśnie zostały obniżone przez ICO, kawosze będą mieli co pić.
Rzeczpospolita
Światowa Organizacja Kawy zmienia swoje prognozy dotyczące produkcji kawy na świecie w sezonie 2008 – 2009.
Prezes International Coffee Organization (ICO) Nestor Osorio poinformował, że szacunki zostały zredukowane o 5,6 miliona worków (po 60 kg) kawy, do 127,8 miliona. Spadek wynika przede wszystkim z niższych prognoz zbiorów surowca w Kolumbii, Wietnamie i w Indiach. Winne są monsuny, deszcze i stare plantacje robusty w Wietnamie, który jest największym na świecie producentem tego gatunku kawy. ICO utrzymała jednak szacunki dotyczące światowej konsumpcji tego ziarna w 2008 roku na poziomie 128 mln worków wobec 125,1 mln rok wcześniej. Kawy w tym roku zatem „ledwie wystarczy” – komentują analitycy. – Konsumpcja kawy nie ucierpi od turbulencji, które przeżywają aktualnie rynki finansowe – uspokaja Osorio. Ceny tego surowca jednak rosną. Od początku marca funt kolumbijskiej arabiki zdrożał na obu głównych giełdach w Nowym Jorku i w Niemczech, odpowiednio do 166,25 i 154,66 centa amerykańskiego, czyli o ponad 13 procent.
Jeden z największych na świecie importerów kawy, właściciel sieci Starbucks, przeżywa poważne kłopoty. Spółka ogłosiła zamknięcie tysiąca swoich barów. Z powodu kryzysu konsumenci coraz częściej wybierają bowiem tańszą kawę w fastfoodowych sieciach, jak choćby w McDonald’s, który udoskonalił serwis kawowy i rozwija kawiarnie McCafe. W końcu minionego roku szyld Starbucks widniał na 16 875 kawiarniach na świecie, z czego 5,3 tys. działało poza granicami USA.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA