fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Poznański kongres polskich lekarzy

Top Medical Trends 2009
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
3,5 tysiąca polskich lekarzy zgromadził w Poznaniu III Kongres Top Medical Trends
Najwybitniejsi przedstawiciele wszystkich medycznych dziedzin, nazywani lekarzami opinii, informowali lekarzy praktyków o najnowszych tendencjach w światowej medycynie. Kongres zorganizowało Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz wydawnictwo Termedia. Patronem medialnym była „Rzeczpospolita”.
[wyimek]50 sesji tematycznych odwiedziło 3,5 tys. uczestników kongresu [/wyimek]
W Polsce ukazuje się 27 specjalistycznych czasopism medycznych publikujących nowości ze wszystkich medycznych dziedzin, a mimo to – jak pokazał kongres – nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z najwybitniejszymi lekarzami. W Poznaniu wygłosili oni ponad 100 wykładów w zwięzłej formie (wystąpienia ograniczone w zasadzie do 15 minut). Uczestniczyli w 50 sesjach tematycznych. Po każdej sesji w osobnych salach odbywały się nieograniczone czasowo dyskusje. Poza tym w ciągu trzech dni trwania kongresu odbyło się wiele niezaplanowanych spotkań – na życzenie lekarzy praktyków.
W kongresie uczestniczyło ośmiu konsultantów krajowych i 12 prezesów polskich towarzystw medycznych. Wszyscy oni byli oblegani przez lekarzy praktyków, niemających na co dzień styczności z badaniami naukowymi. Celem tych spotkań było zapoznanie lekarzy, przede wszystkim pierwszego kontaktu, z najnowszymi trendami w medycynie i zachęcenie do wprowadzania tych zdobyczy nauki do codziennej praktyki lekarskiej.
Wyraźnie rzucającą się w oczy cechą trzeciej edycji Top Medical Trends było ogromne zainteresowanie postępami medycyny w diagnozowaniu i leczeniu chorób cywilizacyjnych. – Czy pięć kilo nadwagi to jeszcze łakomstwo czy już choroba cywilizacyjna? – chcieli się dowiedzieć od autorytetów lekarze pierwszego kontaktu. Poza tym podczas trwania kongresu w poznańskim Centrum Kongresowym rozbrzmiewała dobra muzyka (na inaugurację – Johann Strauss syn). Organizatorzy zrobili w ten sposób ukłon w stronę gościa honorowego kongresu – prof. Hilarego Koprowskiego, światowej sławy uczonego, twórcy pierwszej szczepionki przeciw wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina – profesor sam wspaniale gra na fortepianie.
[i]Informacje na stronie kongresu:
www.topmedicaltrends.pl[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA