fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Producenci okien i drzwi liczą na remonty i ulgi podatkowe

Rynek stolarki
Rzeczpospolita
W 2009 r. sprzedaż okien zwiększy się w Polsce tylko o 0,5 proc., o 3 proc. może wzrosnąć popyt na drzwi – szacują producenci. Pobudzić popyt mogłaby ulga remontowa.
Wytwórcy okien i drzwi z niepokojem patrzą na to, co się dzieje na rynku deweloperskim. Bojąc się załamania, branża chce wystąpić do rządu o wprowadzenie ulgi remontowej, z której mogliby skorzystać właściciele budynków. – Według różnych szacunków remontu wymaga w Polsce od 2,5 mln do 7,5 mln mieszkań – wyjaśnia Robert Klos, wiceprezes Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi.
Prezesi z Forum 100, do którego należy 100 największych producentów stolarki otworowej, przygotowują analizę, która pozwoli oszacować korzyści, jakie przyniosłaby ulga. Swoje propozycje zamierzają przekazać Ministerstwu Infrastruktury najpóźniej w lutym 2009 r. Chcieliby, żeby ulga weszła w życie w drugiej połowie przyszłego roku.
– Kryzys gospodarczy z pewnością nie ominie polskiej branży budowlanej – uważa Marek Kapica, dyrektor handlowy działu stolarki drzwiowej w firmie Kosz z Ciasnej. W przyszłym roku chciałaby ona zwiększyć sprzedaż o jedną dziesiątą. O poprawę wyników może być jednak trudniej niż w tym roku. – Aby tego dokonać, musimy zdobyć kolejne rynki zbytu – wyjaśnia Kapica. Kosz prowadzi rozmowy m.in. we Francji.
Firma z Ciasnej nie zamierza na razie wstrzymać zaplanowanych inwestycji. Zdobyła dofinansowanie unijne, które chce wykorzystać. Marek Kapica przyznaje jednak, że gdyby nie dotacje, skala przeprowadzonych inwestycji byłaby mniejsza.
Są producenci, którzy zdecydowali się już na cięcie kosztów. Firma Sokółka Okna i Drzwi zwolniła ok. 400 osób. To blisko dwie trzecie tych, którzy pracowali tam w ubiegłym roku. Nie jest wykluczone, że w najbliższych miesiącach część firm wypadnie z rynku. – Naszą mocną stroną jest silna marka oraz wysoka jakość produktów. W znacznie gorszej sytuacji mogą być w przyszłym roku firmy, które nie są w stanie konkurować ani niską ceną, ani dobrym wizerunkiem – uważa Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu z Krakowa. Zakłada on, że w 2009 r. obroty jego firmy wzrosną o ok. 10 proc. W 2008 r. przychody Oknoplastu sięgną 215 mln zł. Będą o niemal 15 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Mniejsze obawy o popyt mają na razie producenci okien dachowych. Ich wyroby są kupowane przede wszystkim przez klientów indywidualnych. – Nadal, choć nieco wolniej niż wcześniej, rośnie liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – mówi Lidia Mikołajczyk, członek zarządu Velux Polska.
Forum 100 szacuje, że w 2009 roku łączna sprzedaż okien zwiększy się w Polsce o 0,5 proc. Na trzyprocentowy wzrost sprzedaży mogą liczyć producenci drzwi. – Biorąc pod uwagę wysoki poziom, od którego branża zacznie 2009 r., nie możemy mówić o stagnacji, lecz jedynie o stabilizacji na rynku stolarki otworowej – uspokaja Robert Klos.
Znacznie większe kłopoty producenci okien i drzwi mogą mieć w 2010 r. – Nie jest wykluczone, że załamanie na rynku budowlanym przełoży się na spadek popytu na stolarkę okienną – uważa Robert Klos. Jego zdaniem wiele będzie zależało od tego, w jakiej mierze branży uda się utrzymać wysoki poziom eksportu. W tym roku, mimo silnego złotego, polskim producentom okien i drzwi udało się utrzymać pozycję lidera na rynku UE. Wartość eksportu wyniosła ok. 1 mld euro. To blisko jedna trzecia łącznych przychodów branży.
[ramka]W 2009 r. producenci okien i drzwi mogą liczyć na wzrost sprzedaży. Nie będzie on jednak znaczny. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA