fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w sobotę i niedzielę

Janina Róża Giedroyć-Wawrzynowicz „Robotnicy”, drzworyt
Życie Warszawy
[srodtytul]Sztuka biało na czarnym [/srodtytul]
Igor Seider
Janina Róża Giedroyć-Wawrzynowicz (1902 – 1995) swój talent plastyczny odkryła dość wcześnie. Jak wspomina córka artystki – Róża Wawrzynowicz-Billip: – Historia rodzinna przemilcza fakt pierwszej wystawy artystycznej, którą pod nieobecność rodziców urządziły małe Giedroyciówny, przylepiając klejem na ściany saloniku prace swoje i swych młodocianych gości.
Z saloniku jej sztuka szybko jednak przeniosła się na salony. Lata 1925 – 1932, czyli czas wytężonych studiów na warszawskiej ASP pod okiem m.in. Władysława Skoczylasa, rozpaliły i ugruntowały jej miłość do drzeworytu. Efekty tego uczucia, któremu artystka była wierna przez całe życie, możemy oglądać do 15 lutego w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta 28 – 42.
Wystawa „Wydobyć z zapomnienia” kompleksowo prezentuje dorobek artystki, która ze stolicą związaną była bardzo silnie. Przekonują o tym nie tylko wykonane autorską, oryginalną techniką drzeworyty i linoryty, ale i urzekające lekkim kolorem akwarele oraz kunsztowne grafiki. Wyeksponowane wraz z projektowanymi przez twórczynię tkaninami, meblami z epoki i takimi rarytasami jak pudełka na kapelusze pozwalają prześledzić w pełni jej twórczą drogę.
Pełne światła i koloru ujęcia Stadionu Dziesięciolecia, wykonane w latach 50. i 60., zestawione z wiszącymi obok wedutami, przedstawiającymi architekturę Londynu, wywołują konsternację. Czy to możliwe, żeby pożegnany przez nas w tym roku stadion wyglądał kiedyś tak... pięknie.
W sztuce pani Janiny możliwe było jednak wiele więcej. Jej – jak to określała – „mała rewolucja techniczna” drzeworytnicza, czyli tworzenie białych odbitek na czarnym papierze, przyniosła nie tylko uznanie w prasie krajowej i zagranicznej, ale i niezwykłe efekty plastyczne.
Dobrze wyeksponowana, hipnotyzująca kompozycja „Dziewczęta z gitarą” czy tajemniczość i niezwykła gra światła i faktur w „Zwierzeniach” wydobywają z niezrozumiałego zapomnienia nie tylko postać wybitnej artystki, ale także samą technikę drzeworytu, która potrafi widza oczarować i zupełnie oderwać od rzeczywistości.
Cieszy, że dorobek artystki, zdziesiątkowany podczas Powstania Warszawskiego i przez długie lata zamknięty w dusznych magazynach muzealnych czy kolekcjach prywatnych, może trafić w końcu tam, gdzie jego miejsce – do serc warszawiaków.
[srodtytul]Targi[/srodtytul]
[b]Prace znanych artystów nie muszą być drogie[/b]
Przedświąteczna gorączka sięgnęła zenitu. Dla wszystkich, którzy mają dość zatłoczonych sklepów, czekania w długich kolejkach i szukają oryginalnego pomysłu na prezenty dla najbliższych, mamy dobrą wiadomość. W tym roku, po trzech latach przerwy, ruszą znowu Targi Taniej Sztuki, organizowane przez warszawską galerię Raster.
„Bezkompromisowa sztuka, radykalne ceny!” – głosi agresywne hasło reklamowe imprezy. Czego więc możemy się po TTS spodziewać?
Jak informują organizatorzy, od soboty do wtorku będziemy mogli tu kupić „pełnoprawne prace artystyczne, które powstały specjalnie z myślą o najbardziej wymagających, zmęczonych przedświąteczną nadkonsumpcją odbiorcach”. Dodajmy, że za rozsądną cenę będzie można się w galerii Raster zaopatrzyć w sztukę pierwszoplanowych postaci polskiej sceny artystycznej, jak i rozpoczynających dopiero karierę debiutantów.
Przygotowane specjalnie na tę okazję prace w krótkich seriach i różnych cenach zaprezentują m.in. Agata Bogacka, Oskar Dawicki, Paweł Susid oraz Olaf Brzeski, Michał Budny i Karol Radziszewski.
Tegoroczną nowością będzie na pewno przygotowana przez krakowski Bunkier Sztuki kolekcja unikatowych obiektów i zabawek dla dzieci, zaprojektowanych przez artystów, m.in. Joannę Pawlik i Agatę Biskup.
Igor Seider
Galeria Raster, ul. Hoża 42 m. 8, tel. 0 502 593 160, sobota godz. 18 – 21, niedziela 12 – 21.
[srodtytul]Kino[/srodtytul]
Podróż ze zwierzętami domowymi - femina
Rosyjski komediodramat. Natalia wyszła za mężczyznę, którego nie kochała. Zamieszkali w domku i wiedli spokojne, monotonne życie. Pewnego dnia mąż nagle umiera.
Al. Solidarności 115, tel. 022 654 45 45, sobota, godz. 12.30.
Jezus Chrystus Zbawiciel - MURANÓW
Sfilmowany spektakl Klausa Kinskiego. Aktor wygłasza monolog o pokoleniu kwestionującym m.in. władzę i religię.
Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, sobota, godz. 19.
ul
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
Spejs - skład butelek
Pełna nazwa tego zespołu, czyli Shocking Positive Elektro Jazz Session, jest najprostszą wskazówką dotyczącą charakteru jego twórczości. Pięciu artystów zjednoczonych w Spejs gra bowiem niczym nieskrępowany yass wzbogacony elektroniką i wizualizacjami. Jeśli więc gustujecie w muzyce niebanalnej i lubicie być zaskakiwani, warto usłyszeć, jak ten szalony kwintet radzi sobie z improwizacją.
Bilety 10 zł. Ul. 11 Listopada 22, tel. 0 694 186 969, sobota, godz. 21.
Anna Góral i Katarzyna Grygiel - kawiarnia mesita
W świąteczny klimat natomiast wprowadzi nas duet smyczkowy, czyli skrzypaczka Anna Góral i Katarzyna Grygiel grająca na altówce. Panie występujące na sobotnim koncercie w kawiarni Mesita wykonają bowiem tradycyjne polskie pastorałki, kolędy i pieśni bożonarodzeniowe z całego świata.
Wstęp wolny. Ul. Sienna 93, tel. 0 501 333 923, sobota, godz. 19.30.
Blindead - progresja
Dla tych, którzy już teraz świąt mają dosyć, terapię odsładzającą przeprowadzi Blindead. Muzycy z niemałym doświadczeniem scenicznym zagrają mocną dawkę psychodelicznego postmetalu. Przed ich występem publiczność rozgrzewać będą grindcore’owcy z Princess i łączący postmetalowe brzmienia z elektroniką Tides From Nebula.
Bilety 15 zł. Ul. Kaliskiego 15a, tel. 022 683 75 42, sobota, godz. 19.30.
dw
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
Opowieści z doliny Terek - Centrum Łowicka
Spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury z dziewięcioosobową grupą dzieci uchodźców z Czeczenii. To opowieść m.in. o dziewczynie wydanej za mąż wbrew jej woli, oparta na motywach kaukaskiej bajki. Częścią przedstawienia jest również – przygotowany samodzielnie przez dzieci – pokaz tańców narodowych. Spektakl grany jest w języku czeczeńskim, z polskim tłumaczeniem.
Ul. Łowicka 21, tel. 022 845 56 75, sobota – niedziela, godz. 14, 18, wstęp wolny.
kc
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
Cohabitation - Stowarzyszenie Artystów fabs
Michael Micali jest amerykańskim artystą pochodzącym z Nowego Jorku, mieszkającym przez ostatni rok w Warszawie. Malarstwo i instalacje, które zaprezentuje na sobotnim wernisażu to minimalistyczna wizja ogniska domowego i życia w związku.
Ul. Brzeska 7, tel. 0 505 121 417, godz 19.
Kiermasz designu Świątecznego - obiekt znaleziony
Masz już dość oklepanych pomysłów na świąteczny prezent? W podziemiach Zachęty rękodzieło ponad 250 projektantów związanych z Pakamerą Artystyczną będzie można kupić przez całą sobotę.
Pl. Małachowskiego 3, tel. 022 828 05 84, godz. 13 – 20.
igse
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
Poranek Jazzowy - Kino Muranów
Znane kreskówki zyskały tu całkiem nową oprawę. Wystarczyło zastąpić ścieżkę dźwiękową filmu graną na żywo muzyką. Artyści jazzowi, koncertujący dla małych kinomanów, równolegle z wyświetlanym filmem uczą dzieci obcowania ze sztuką. Sobotniej projekcji „Piotrusia i wilka” towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu grupy INception. Po filmie warsztaty artystyczne.
Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, sobota, godz. 11.
Ze Starego Rzutnika - Kultowe Dobranocki
Obraz co prawda się nie rusza, a postaci nie mówią, ale takie oglądanie bajek przypomina słuchanie opowiadającej baśń babci lub maminego czytania na dobranoc. Opowieść o drewnianym chłopczyku o imieniu Pinokio będzie miała ten sam klimat. Dzieci bez trudu narysują po bajce najdłuższy nos na świecie. A później pobawią się w cukiernię.
Ul. Ogrodowa 1a, tel. 0 608 755 777, sobota i niedziela, godz. 12 – 13.30.
Kolędy prosto z gór - Studio PR
Zaproszeni do studia artyści zadziwią młodych słuchaczy brzmieniem instrumentów, które ze sobą przywiozą. Nieczęsto udaje się mieszczuchom usłyszeć piszczałki, złóbcoki i kłapace. Taką muzykę grają tylko górale spod samiuśkich Tater! Kapela Trebunie-Tutki to muzykująca rodzina z Białego Dunajca. Zaśpiewają młodym melomanom znane kolędy i pastorałki.
Ul. Modzelewskiego 59, tel. 022 645 52 52, niedziela, godz. 11.
tr
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA