fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Brytyjskie okręty walczą z niemieckimi u wybrzeży Jutlandii, a tymczasem...

Gen. Pershing i meksykańskie grzechotniki, karykatura na niepowodzenia interwencji amerykańskiej w Meksyku
Archiwum „Mówią wieki”
[srodtytul]Na świecie [/srodtytul]
W czerwcu 1916 roku wojska Stanów Zjednoczonych pod wodzą gen. Johna Pershinga wkroczyły do Meksyku. Celem Amerykanów było rozbicie oddziałów Pancho Villi, meksykańskiego watażki, który walczył z popieranym przez nich Venustiano Carranzą. Wojna domowa w Meksyku trwała od 1909 roku, a początkowo Carranza i Villa walczyli wspólnie przeciwko Porfirio Diazowi i Victoriano Huercie. Po obaleniu tego ostatniego ich drogi się rozeszły. Operacja Pershinga zakończyła się fiaskiem, gdyż Villa miał duże poparcie społeczne.
[srodtytul]W europie [/srodtytul]
4 czerwca 1916 roku Rosjanie rozpoczęli na Wołyniu ofensywę Brusiłowa nazwaną tak od nazwiska dowódcy Frontu Południowo-Zachodniego, twórcy planu operacji. Miała ona na celu rozbicie wojsk austro-węgierskich w Galicji, co zmusiłoby monarchię habsburską do wycofania się z wojny, oraz odciążenie Francuzów i Brytyjczyków wykrwawionych w walkach pod Verdun i nad Sommą. Cztery armie rosyjskie zmusiły wroga do odwrotu i we wrześniu dotarły aż do łuku Karpat. Ale państwa centralne ściągnęły posiłki z innych frontów i w drugiej połowie września zatrzymały Rosjan.
[srodtytul]W Polsce [/srodtytul]
4 – 6 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką odziały wszystkich trzech brygad Legionów Polskich toczyły zażarte boje z nacierającym rosyjskim XLVI Korpusem. Był to polski epizod podczas ofensywy Brusiłowa. Mimo heroicznej obrony wobec dużej przewagi przeciwnika legioniści musieli się wycofać, zwłaszcza że walczące na ich skrzydłach oddziały austro-węgierskie opuściły swoje pozycje. W bitwie poległo i zostało rannych 2 tys. żołnierzy Legionów. Uznanie dla bohaterstwa i wysokiej wartości bojowej Polaków wyraził nawet niemiecki Sztab Generalny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA