fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Krótko na świecie

[srodtytul]Wielka Brytania: Bardzo okazyjna transakcja[/srodtytul]
Nowym dobitnym przykładem kryzysu na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii jest odkupienie – po mocno zaniżonej cenie – przez największy w Europie bank HSBC swej londyńskiej centrali, którą sprzedał rok temu hiszpańskiemu deweloperowi Metrovacesa. Wiosną 2007 r. bank zawarł największą w historii Wysp transakcję na rynku nieruchomości: za 1,1 mld funtów (1,27 mld euro) sprzedał swą siedzibę przy 8 Canada Square – 200-metrowy wieżowiec w Canary Wharf, zaprojektowany przez pracownię słynnego architekta Normana Fostera. Hiszpański deweloper, ratując się przed bankructwem, musiał teraz odstąpić wieżowiec bankowi, który udzielił mu kredytu pomostowego 810 mln funtów, a ten znacznie podrożał w ostatnim czasie. Bank zarobi na transakcji 250 mln funtów, ponadto nie będzie musiał płacić Hiszpanom przez 20 lat czynszu po 43,5 mln funtów rocznie.
[srodtytul]Chorwacja: Rynek dla cudzoziemców[/srodtytul]
Od lutego cudzoziemcy będą mogli kupować nieruchomości w Chorwacji na takich samych warunkach jak obywatele tego kraju – przewidują warunki umowy przedakcesyjnej z Unią Europejską. Tylko grunty rolne i lasy zostały wyjęte z tej reguły. Od lipca 2006 r. władze chorwackie otrzymały 8122 podań cudzoziemców o zgodę na kupno nieruchomości w tym turystycznym kraju. W ostatnich 9 latach wydano tylko 3553 zezwoleń, głównie Niemcom (2102) i Austriakom (731).
[srodtytul]Baleary: Jörn Utzon nie żyje[/srodtytul]
W wieku 90 lat zmarł duński architekt Jörn Utzon, który zasłynął futurystycznym dachem budynku opery w Sydney. To jego najsłynniejszy projekt. W 2003 r. otrzymał Nagrodę Pritzkera, odpowiednik Nagrody Nobla w architekturze, za dorobek życia. Według jego projektu zbudowano budynek teatru w Zurychu (1964), parlamentu w Kuwejcie i jego słynne dwa domy mieszkalne na Majorce. Przez 40 lat Utzon mieszkał na Balearach.
(afp, dpa)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA