Nieruchomości

Grunty w miastach nie będą odrolnione

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Prezydent zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przewidującą odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach. Lewica zapowiedziała, że pomoże koalicji odrzucić weto.
Projekt nowelizacji przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo" Janusza Palikota. W pierwotnej wersji zmian odrolnieniu miały podlegać tylko grunty rolne w klasach IV-VI. Tym samym tylko te tereny zostałyby uwolnione dla procesów inwestycyjnych. Pod koniec października samorządowcy sprzeciwiali się proponowanym zmianom.
W uzasadnieniu prezydent wspomniał o dezaprobacie samorządowców oraz o wniosku o weto, które wystosowało do niego Towarzystwo Urbanistów Polskich i Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Jak podkreślił prezydent, według ekspertów, wejście w życie ustawy w proponowanym przez parlament kształcie, przy nieskutecznym systemie planowania przestrzennego, może doprowadzić m.in. do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa.
- Prezydent stanął po stronie korporacji i mrocznego systemu, w którym urzędnicy decydują o odrolnieniu albo nie. A jak decydują o tym urzędnicy, widzieliśmy przy okazji afery mrągowskiej - powiedział szef gabinetu premiera, Sławomir Nowak w TVN24. [srodtytul]Olejniczak: zagłosujemy za ustawą[/srodtytul] - Będę rekomendował w klubie, abyśmy głosowali za odrzuceniem weta pana prezydenta - powiedział Olejniczak. Jego zdaniem, kierunek zmian zawartych w ustawie o ochronie gruntów rolnych "jest jak najbardziej słuszny". Do odrzucenia prezydenckiego weta w Sejmie, potrzebna jest większości trzech piątych głosów. Połączone głosy PO, PSL i Lewicy będą więc wystarczające.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL