fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Przedstawiciele medyczni poszukiwani bardziej niż lekarze

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Przedstawiciele medyczni, lekarze, pielęgniarki i technicy farmacji to najczęściej poszukiwani pracownicy szeroko rozumianej służby zdrowia – wynika z analizy ofert pracy zgłoszonych w serwisie infoPraca.pl Znacznie zmniejszyła się natomiast liczba ofert dla pracowników administracyjnych i technicznych.
Dane te wynikają z analizy ofert zgłoszonych do serwisu w sierpniu i na początku września 2008 roku.
Co czwarty pracodawca poszukuje pracowników sprzedaży (ponad 40 proc. wszystkich zgłoszonych ofert), których stanowisko definiowane jest, jako przedstawiciel farmaceutyczny, handlowy lub medyczny. Na te posady mogą liczyć absolwenci uczelni wyższych o profilu medycznym lub pokrewnym. Pracodawcy oczekują od nich przede wszystkim komunikatywności, umiejętności współpracy z klientem, doświadczenia zawodowego oraz udokumentowanych sukcesów w sprzedaży. - Zauważyliśmy, że branża medyczna coraz chętniej wykorzystuje Internet do poszukiwania pracowników, gdyż pozwala porównać aplikacje wielu osób i szybciej znaleźć właściwego pracownika. O skuteczności tej metody świadczy także rosnąca liczba osób, które aplikują na ogłoszenia – mówi Beata Szilf-Nitka, Country Manager infoPraca.pl. - Coraz mniej skuteczne są tradycyjne metody poszukiwania pracowników za pomocą poczty pantoflowej i ogłoszeń prasowych – dodaje Beata Szilf-Nitka.
W zawodach związanych z usługami aptekarskimi najbardziej poszukiwani są obecnie technicy farmacji. - Rynek pracy w farmacji, to obecnie rynek pracownika a nie pracodawcy – uważa Piotr Jóźwiakowski, Prezes Okręgowej Rad Aptekarskiej w Krakowie. - Wynika to z ostrej konkurencji i dużej liczby aptek, których jest obecnie już ponad 11 tysięcy. Dla właściciela apteki technik farmaceuta jest tańszym pracownikiem, niż wykształcenie magister farmacji – dodaje Piotr Jóźwiakowski. Jeśli chodzi o kierowników aptek i farmaceutów to popyt i podaż równoważą się i brak specjalistów w tej dziedzinie nie jest odczuwalny na rynku. Farmaceuci, a zwłaszcza ci, którzy mogą ubiegać się o stanowisko kierownika apteki rzadko korzystają z jeszcze z Internetu, ogłoszeń prasowych czy firmy pośrednictwa pracy. Zawód aptekarza w Polsce jest nadal bardzo często zajęciem „dziedziczonym”. Wśród ofert pracy dla lekarzy, które zamieszczono w dziale Farmacja i Medycyna na infoPraca.pl najwięcej pochodzi z województw mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i łódzkiego, natomiast wśród ofert dla pielęgniarek, które znajdują się w portalu infoPraca.pl, ponad 65% to oferty pracy za granicą.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA