fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Nagły optymizm

Indeks wig20 wystrzeliŁ wczoraj w górę. Wskaźnik największych spółek zyskał aż 3,26 proc. Z tworzących go firm tylko Polimex Mostostal nie zdołał podnieść swoich notowań. Akcje pozostałych spółek drożały, najbardziej Biotonu.
Rzeczpospolita
W najbliższych dniach powinniśmy poznać więcej konkretów związanych z ratunkowym planem Paulsona. Część inwestorów, zakładając pozytywny scenariusz, już kupuje akcje
Po neutralnym początku sesji jeszcze przed południem pojawił się popyt na akcje największych firm, co pchnęło WIG20 o prawie 2 proc. w górę. Praktycznie przez cały dzień trwały próby wybicia indeksu ponad poziom 2415 pkt. W tych okolicach popyt jednak słabł.
Po południu nowy impuls dały giełdy zachodnie i indeks wystrzelił mocno w górę. Ostatecznie WIG20 zyskał 3,26 proc. Nieco słabiej było na rynku mniejszych firm, gdzie handel był mocno ograniczony. Dość powiedzieć, że obrót akcjami spółek z WIG20 stanowił 82 proc. łącznych obrotów giełdy, które wczoraj podliczono na 1,26 mld zł.
Wśród spółek, które zanotowały wczoraj największy wzrost, znalazły się papiery W.Kruk (analiza poniżej). Mocno drożały też akcje Biotonu. Przy nienotowanych od lipca obrotach kurs wzrósł o 9,3 proc. Makler DM BZ WBK Paweł Bartczak powiedział agencji Reuters, że oczekiwana zmiana właściciela w spółce budzi nadzieje wśród inwestorów. Pakiet akcji od głównego udziałowca Ryszarda Krauzego ma przejąć spółka zależna Polpharmy.
Na zachodnich giełdach początkowo gracze raczej wstrzymywali się z decyzjami, licząc, że w nadchodzący weekend poznają więcej konkretów dotyczących wdrożenia planu ratunkowego dla sektora finansowego, o który właśnie rozpoczęła się polityczna rozgrywka w Stanach Zjednoczonych.Jednak jak zwykle optymistycznie nastawieni Amerykanie postanowili już teraz zaryzykować. Zakładając, że plan zostanie wdrożony, zaczęli kupować akcje. Przy okazji zignorowali zarówno dane makroekonomiczne, jak i korporacyjne.
Wśród tych ostatnich na pierwszy plan wysuwała się wiadomość o obniżeniu prognoz finansowych przez największy na świecie konglomerat przemysłowy General Electric. Dodatkowo spółka wstrzymała plan skupu własnych akcji. Natomiast o złym stanie amerykańskiej gospodarki świadczą kolejne niedobre dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w sierpniu spadła o 11,5 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA