fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rada nie zmieniła stóp, ale może wrócić do podwyżek

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Podwyżka o 25 punktów może nastąpić w październiku
Główna stopa procentowa wynosi nadal 6 proc. Prezes NBP Sławomir Skrzypek zaznaczył, że Rada Polityki Pieniężnej zachowuje restrykcyjne podejście do polityki pieniężnej.
To efekt utrzymującej się presji płacowej czy niekorzystnych relacji pomiędzy kosztami produkcji a wydajnością. Ponadto w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (3,5 proc.). Z drugiej strony RPP się spodziewa, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może ulec obniżeniu, co zmniejszy presję inflacyjną. 7,7 proc. wyniosła dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w sierpniu
– W obliczu słabych danych o gospodarce za sierpień i zawirowań na rynkach światowych Rada czeka na kolejne dane, aby lepiej móc ocenić perspektywy inflacji – uważa główny ekonomista BPH Ryszard Petru. Jego zdaniem przy wysokiej inflacji i wysokiej dynamice płac oraz deklaracji rządu o przyjęciu euro w 2012 r. Rada musi utrzymać nastawienie restrykcyjne. Dodatkowo w październiku zostanie opublikowana nowa projekcja inflacji, która może być argumentem za kolejną podwyżką stóp. Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie wyklucza podwyżki stóp, by spełnić kryteria wymagane dla przyjęcia euro. Skrzypek zaznaczył wczoraj, że strategia wejścia do euro została uwzględniona w najnowszych założeniach polityki pieniężnej i będzie miała znaczenie dla kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. – Patrzę na RPP z jeszcze większą nadzieją niż na Fed. Mam nadzieję, że nie będzie schładzać gospodarki i podwyższać stóp – mówi wicepremier Waldemar Pawlak.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA