fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie liczymy na nowo podstawy zasiłku temu, kto niedawno chorował

Pracownik wrócił do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym 18 sierpnia 2008 r., ale 1 września 2008 r. złamał rękę i ma zwolnienie lekarskie. Wcześniejsze zwolnienie miał na zawał serca. Jak obliczyć mu podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność została spowodowana gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni. Tak wynika z art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 31, poz. 267 ze zm.). Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy. Do niego należy też wliczać okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy z tego samego powodu nie przekraczała 60 dni.Gdy w niezdolności do pracy była jakakolwiek przerwa, a pracownik po niej zachorował na inną chorobę niż przed przerwą lub pauza w zachorowaniu na tę samą chorobę wynosi ponad 60 dni, okresu wypłaty zasiłku przed przerwą i po niej nie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Ponieważ pracowni...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA