fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Historia sprzed 6 lat pogrążyła akcje United Airlines

ROL
Kurs akcji UAL spadł w ciągu kilku minut o trzy czwarte, gdy na stronie internetowej lokalnej gazety z Florydy przypadkiem pojawił się artykuł z 2002 r. opisujący, jak linie lotnicze ratowały się od bankructwa.
Amerykańskie linie lotnicze United Airlines straciły na wartości prawie miliard dolarów po opublikowaniu przez agencję Bloomberg historii bankructwa firmy z 2002 r. Stary artykuł niespodziewanie wypłynął jako najczęściej czytany na stronie internetowej lokalnej gazety z Florydy - South Florida Sun Sentinel's.
Powodem sztucznie wygenerowanej popularności starego tekstu było rzekomo wadliwe działanie robota wyszukiwarki Google. Stary tekst sprzed sześciu lat pojawił się na czołówce usługi Google News, co przyciągnęło internautów, zwiększyło popularność tekstu i automatycznie przesunęło artykuł w rankingach popularności na stronie gazety.
Gdy wiadomość podała agencja Bloomberg nastąpiła lawina wzleceń sprzedaży i kurs akcji UAL spadł natychmiast o trzy czwarte z 12,5 do 3,72 dolarów.
United Airlines były wielokrotnie w tarapatach finansowych. W 2006 r. otarły się o bankructwo, a obecnie redukują miejsca pracy z powodu rosnących kosztów.
Linie oskarżają gazetę South Florida Sun Sentinel's o nieuzasadnione wpędzenie firmy w jeszcze większe tarapaty. Zdaniem wydawcy artykuł pojawił się przez pomyłkę ale z jego treści i dodanych komentarzy jednoznacznie wynikało, że historia dotyczy roku 2002. Również Google broni się przed oskarżeniami, że to ono jest winne aferze.
Źródło: The Wall Street Journal
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA