fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Księża obrażani w Internecie

Tygodnik „Niedziela”zaapelował do portaliinternetowych o usuwaniekomentarzy nawołujących do nienawiści wobec księży
Apel – opublikowany w najnowszym numerze tygodnika – to reakcja na komentarze, jakie ukazały się w sieci pod informacją o zabójstwie księdza z Blachowni pod Częstochową.
„Dobry początek”, „złodzieje mordują złodzieja”, „Bóg dał, Bóg wziął. Może się poprawi i weźmie więcej tej hołoty” – to przykłady wpisów, które zdaniem sygnatariuszy protestu podsycają nastroje antyklerykalne i podburzają do nienawiści, a „nawet zabijania duchownych”. Redakcja apeluje więc do administratorów portali o usuwanie takich komentarzy. Uważa za niewystarczające zastrzeżenie, że portal nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych wpisów. „Moderatorzy stron internetowych powinni być pociągani do odpowiedzialności za umieszczanie takich wpisów”, a prawodawca stworzyć bariery prawne, które uniemożliwiłyby na stronach internetowych „podsycanie waśni, jątrzenie i obrzucanie obelgami kogokolwiek”.
– Nie ma możliwości realizacji tego apelu w postulowany sposób – mówi redaktor naczelny portalu Onet.pl Michał Bonarowski. – W dużych portalach ukazują się dziennie setki tysięcy wpisów, w miesiącu – dziesiątki milionów. Niemożliwe jest cenzurowanie wszystkich. Nie oznacza to, że nie jest możliwe zdejmowanie z forów komentarzy, które łamią prawo, w tym obrażają osoby publiczne, inne narodowości, religie, rasy, a także np. zawierają informacje niestosowne wobec czyjejkolwiek śmierci. – Jeżeli użytkownik sieci zgłosi, że jakiś wpis narusza regulamin, to post jest usuwany – zapewnia Bonarowski. – Jeżeli ktoś będzie często naruszał regulamin, jego wejście na forum zostanie zablokowane. Nie ma więc zupełnej bezkarności – podkreśla. Marek Robak, wykładowca dziennikarstwa internetowego na UKSW: – Jestem za reakcją na wpisy, a nie cenzurą prewencyjną. Wprowadzenie cenzury spowodowałoby, że część internautów przeszłaby na mniejsze fora, gdzie nie ma żadnych restrykcji, tworząc w ten sposób niebezpieczną niszę. Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: e.czaczkowska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA