fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Światowe indeksy w dół

Japoński indeks Nikkei
AFP
Na GPW spadki w okolicach 2 proc. Wczorajsza 3-procentowa przecena na Wall Street, w połączeniu z dzisiejszą wyprzedażą na azjatyckich parkietach i rekordowymi cenami ropy nie tworzą atmosfery do kupna
Wczoraj Dow Jones stracił 3,01 proc., schodząc do poziomu najniższego od od września 2006 r., Nasdaq spadł o 3,33 proc., a S&P 500 o 2,94 proc.
Ceny ropy po raz pierwszy w historii przekraczają dziś 142 USD za baryłkę. Ceny surowca wzrosły wczoraj, po tym, jak Libia podała, że rozważa zmniejszenie wydobycia.
Nasiliły się obawy inwestorów, o to, że przyspieszająca inflacja spowolni tempo światowego wzrostu gospodarczego.
- Baryłka ropy kosztuje już ponad 140 USD i pojawiają się poważne obawy, że mocno spowolni to światowy wzrost gospodarczy. To odbija się na wszystkich sektorach - powiedział Eddie Bakker z Calyon Securities.
Goldman Sachs zarekomendował inwestorom sprzedaż akcji banków i producentów samochodów. Podał też, że spodziewa się, że banki Citigroup i Merrill Lynch dokonają kolejnych odpisów. Citigroup i Merrill Lynch straciły po odpowiednio 6,3 i 6,8 proc., a General Motors 10,8 proc. (najniższy poziom od 53 lat).
Akcje spółek technologicznych straciły w reakcji na publikację rozczarowujących prognoz przez producenta BlackBerry, Research in Motion, i producenta oprogramowania Oracle.
Akcje Research in Motion spadły o 13,3 proc., Oracle zniżkował o 5 proc., a Nike o 9,8 proc.
Do pogorszenia nastrojów w USA przyczyniły się także czwartkowe dane makroekonomiczne. Średnia czterotygodniowa liczba nowych bezrobotnych była w ubiegłym tygodniu najwyższa od października 2005 r. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w maju, jednak ceny nieruchomości gwałtownie spadły w stosunku rocznym.
Do zniżki europejskich indeksów przyczyniła się obniżka prognozy zysku operacyjnego sieci supermarketów Carrefour po zamknięciu sesji.
- Ostrzeżenie Carrefour prawdopodobnie sprawi, że sieci handlowe znajdą się pod dodatkową presją - powiedział zarządzający aktywami w Alpha Trading, Stefan de Schutter.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA